Átszakadt a gát a Nova Kahovka-i vízerőműnél, az oroszok és az ukránok egymást vádolják robbantással
Az ügy kapcsán Somkuti Bálint hadtörténészt kereste meg a Hetek
Átszakadt a gát a Nova Kahovka-i vízerőműnél, az oroszok és az ukránok egymást vádolják robbantással

Forrás: Youtube/The Times and The Sunday Times

2023. 06. 06.
Hajnalban átszakadt a többlépcsős Dnyeper vízerőmű-rendszer egyik gátja, aminek kapcsán az orosz és az ukrán fél kölcsönösen vádolja egymást, hogy ki is robbantotta fel vagy lőtte szét az objektumot. Még abban is megoszlanak az álláspontok, mennyire súlyos a helyzet és szükséges-e evakuáció - idővel aztán kiterjedt az áradás és települések sorát öntötte el.

Cikkünk folyamatosan frissül.

A témában a Hetek Somkuti Bálint hadtörténészt, az MCC Geopolitikai Kutatóműhelyének elemzőjét kérdezte a legfontosabb részletekről. Mint a szakértő elmondta, ilyen típusú építményt katonai eszközökkel nem olyan egyszerű megrongálni, hiszen a klasszikus tüzérségi és egyéb légibomba-eszközök nem arra lettek kitalálva, hogy ilyen jellegű rombolást végezzenek, ezért valószínűleg irányított robbantásról van szó.

„Az egyetlen kérdés, hogy kinek állt ez az érdekében”

– fogalmazott.

Szerinte erre akkor fogjuk tudni a választ, ha kiderül, hogy a gátszakadással veszélybe került-e a zaporizzsjai atomerőmű hűtővíz-ellátása, vagy akár a Krím félsziget vízellátása - ha igen, akkor véleménye szerint jóeséllyel az ukránok állnak a robbantás mögött; ha nem akkor pedig jóeséllyel orosz akcióról lehet szó.

A teljes beszélgetést itt hallgathatják meg:

Az ügy kapcsán nem meglepő módon az ukrán kormány azzal vádolja Oroszországot, hogy ők robbantották fel a Dnyeper folyó mellett fekvő Nova Kahovka-i vízerőmű gátját, ami az ukrán fél elmondása szerint katasztrofális áradásokhoz vezetett, és ami miatt evakuálásra van szükség a térségben. Ezzel szemben - szintén nem meglepő módon - Vlagyimir Leontyjev, Nova Kahovka városnak az orosz hatóságok által kinevezett polgármestere épp az ellenkezőjét állítja.

Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.

Mint közölte, a Nova Kahovka-i vízerőművet ellátó víztározó gátja sértetlen, nem történt katasztrófa, magának az erőműnek egy része azonban megsemmisült ukrán találatok következtében. Beszámolója szerint a vízerőmű felső része belövések következtében megsemmisült, de úgy látja, hogy a városban nincs szükség evakuálásra - legalábbis délelőttig ezt mondta.

Települések víz alatt

Aztán elérte az ár Nova Kahovka települést, és rendkívüli állapotot vezettek be. Leontyjev azt mondta, hogy a város elleni ukrán tüzérségi csapások a Dnyeper jobb partjáról a nap folyamán is folytatódtak. A polgármester fő feladatként a lakosság elszállítását és az áramütés lehetőségének kizárását nevezte meg. Mint mondta, az erőművet helyreállítani már nem lehet, csak teljes újjáépítéséről lehet szó. A rendkívüli helyzetek orosz minisztériuma szerint a kahovkai vízerőműtől lefelé összesen 14 települést áraszthat el a folyó, a területen mintegy 22 ezer ember él. Herszon megye ukrán ellenőrzés alatt maradt részén a RIA Novosztyi hírügynökség szerint nyolc települést áraszt el a víz.

Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója pedig kedden napközben úgy nyilatkozott, hogy előzetes információk szerint az orosz fegyveres erők 205. gépesített lövészdárja robbantotta fel a kahovkai vízerőművet.

"Hírszerzésünk már szolgáltat adatokat arról, hogy ki tette ezt az orosz katonai alakulatokból: a 205. gépesített lövészdandár"

- mondta a tisztségviselő. Podoljak emlékeztetett arra, hogy a genfi egyezmények szerint egy vízerőmű "felrobbantása kétségtelenül tömegpusztító fegyverek válogatás nélküli használatának" minősül.

A kahovkai létesítmény a többlépcsős Dnyeper vízerőmű-rendszer hatodik, alsó és utolsó foka. Az erőmű Nova Kahovkától 5 kilométerre található.

A tározó látja el vízzel a Krím félszigetet, és biztosítja egyúttal a közelben fekvő atomerőmű vízellátását. Gátja harminc méter magas, kapacitása pedig hozzávetőlegesen tízszer akkora vízmennyiség, mint ami a Balatonban található.

(Guardian / MTI / Hetek)

előfizetés

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!