A szaúdi koronaherceg szerint azért van szükség egy új településtípusra, mert „a világ legfejlettebbnek tartott városaiban az emberek éveket töltenek tömegközlekedéssel, és az utazási idő 2050-re a duplájára fog nőni. 2050-re egymilliárd embernek el kell majd hagynia az otthonát a szén-dioxid-kibocsátás növekedése és a tengerszint emelkedése miatt. Az emberek 90 százaléka szennyezett levegőt lélegzik be”.
A Neom 1500 kilométerre épül Rijádtól, és autómentes övezet lesz, melyet egy 170 kilométer hosszú vonal fog összekötni, és a lakosság nagysebességű járművekkel és önvezető technológiák segítségével tudja majd megközelíteni az úticélját. A leghosszabb ideig utazó lakos is csak maximum 20 percig lesz úton, ennyi idő alatt lehet majd átutazni a városon.
A 2030-ra megépülő városban a tervek szerint a mindennapi életet a mesterséges intelligencia könnyíti majd meg, nem lesz szén-dioxid-kibocsátás, és a 380 000 munkahelyet teremtő beruházás során a természet 95 százalékát érintetlenül hagynák. A városban kiemelt szerepe lesz a környezetvédelemnek, ezért az építkezés során százmillió fát és bokrot ültetnek majd a jelenleg sivatagos területen.
A projektben több mint 65 ország szakemberei vesznek részt, és a településen meg fog épülni a világ egyik legnagyobb repülőtere is, hogy a város milliós lakosságát összekösse a külvilággal.
A szaúdiak két felhőkarcolót is terveznek építeni a városba, melyek a jelenleg legnagyobb épületeknél is hatalmasabbak lennének. Az épületek a Vörös-tenger partján épülnek majd, a sivatag felé fognak terjeszkedni, és lakóhelyiségek, valamint kereskedelmi létesítmények és irodák is megtalálhatók lesznek bennük.
„A fenntartható, modern városban a fizikai munkásoktól a milliárdosokig bárki lakhat majd”
– mondta Ali Sihabi, a Neom tanácsadó testületének tagja.
A szaúdi légitársaság gépei idén júniusban már hetente fogják szállítani az utasokat Dubaiból a tervezett város területére, de tervben van egy közvetlen járat kialakítása is London és Neom között.
(Al Arabiya / Hetek)