Amióta Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, a nyugati államok több mint 10 milliárd dollár értékben ígértek Kijevnek katonai támogatást – a hordozható rakétavetőtől a páncélozott járműveken át egészen a kézifegyverekig.
Számos NATO-tagállam tárgyal már Kijevvel arról, hogy valamilyen formában ellenőrizzék, hogy a rendeltetési helyükön vannak-e a már leszállított harci eszközök. Nehogy rossz kezekbe kerüljenek a végén.
Az ukrán kormány azt tervezi, hogy egy speciális, kiterjedt fegyverfigyelő-nyomkövető rendszert hoz létre a nyugati országokkal szoros együttműködésben.
„Ezek a fegyverek Dél-Lengyelországban landolnak, a határig szállítják őket, majd járművekre teszik őket, hogy átkeljenek velük (a határon)” – mondta az egyik nyugati tisztviselő.
"És attól a pillanattól fogva egyáltalán nem látjuk a tartózkodási helyüket, és fogalmunk sincs arról, hová viszik vagy hol használják őket – vagy hogy az országban maradnak-e egyáltalán."
Jurij Sak, az ukrán védelmi miniszter tanácsadója kijelentette: „Bármilyen – akár Ukrajnába irányuló, vagy Ukrajnából kifelé tartó – fegyvermozgásokról legyen szó, (…) mind Ukrajna, mind nemzetközi partnereink figyelemmel kísérik és felügyelik azokat.”
Az Ukrajnából érkező illegális fegyverszállítmányok ügyét vitatták meg az EU belügyminiszterei is ezen a héten, de az unió más platformjain szintén napirendre került a téma.
„Nehéz elkerülni (…) a csempészetet – az egykori Jugoszláviában sem sikerült, és valószínűleg Ukrajnában sem fogjuk elkerülni”
– mondta Jana Černochová cseh védelmi miniszter a fegyverkereskedelem kérdésében.
(FinancialTimes/Hetek)