A felsőváros kifejezést Iosephus Flavius történész használta először Jeruzsálem azon negyedére, ahol a város akkori elitje lakott. Ez napjainkban az óváros zsidó negyedéhez tartozik.
Egy, a területen található magánvillában találták a mikvét (zsidó rituális fürdő), amelyet még a bibliai időkben építettek az alapkőzetbe, és amelyet boltíves mennyezettel, valamint kimunkált falazattal láttak el.
A régészek szerint a heródesi időszakra (Kr. e. I. század közepe) volt jellemző az ilyesfajta fürdők telepítése.
#HebrewU archaeologists Michal Haber & Dr. Oren Gutfeld found 2,000 years' of goodies in Jerusalem--a mikveh/ritual bath, bricks stamped by Rome's 10th Legion, and the remains of a villa from the final days before the 2nd Temple’s destruction. More at https://t.co/NfgQStK3N0 pic.twitter.com/x98Mdcf6dS
— Hebrew University (@HebrewU) July 20, 2022
Egy levakolt víztárló pedig – melyet ugyanannak a villának a közelében tártak fel – egészen a Második Templom rómaiak általi lerombolásáig, vagyis az i.sz. 70-ig használatban volt. Mintegy 40 edény maradványait rejtette magában, amelyek között néhány sértetlen darab is volt.
A munkálatok még 2021 februárjában kezdődtek meg a környéken, hogy mozgássérültek számára biztosítsanak akadálymentes útvonalat Jeruzsálem óvárosa, valamint a Nyugati Fal között. Ennek során kerültek elő a régészeti leletek.
Az ásatásokat a Héber Egyetem tudományos munkatársai felügyelték.
Egyikük, Dr. Oren Gutfeld elmondta, hogy
"Az ásatások során a Második Templom idejéből, a római-bizánci, valamint az oszmán időszakból származó maradványokat tártak fel. A területen felfedezett vízcsatornák, ciszternák és medencék száma pedig tükrözi a jeruzsálemi vízellátás központi szerepét az idők során."
(JPost/Hetek)