Október végén volt olyan nap, amikor több mint száz pár házasodott össze, de megszaporodtak a városházákon megtartott tömeges esküvők is. Szentpéterváron tízesével adták össze a párokat a részleges mozgósítás elrendelését követő napokban, és az ünnepségek során a párok egyszerre húzták fel a gyűrűket és ajándékot is kaptak a városházán.
A házasságkötések mögött azonban többféle ok húzódik, nemcsak a szeretet és a szerelem. Azoknak a nőknek, akiknek berendelték a párjukat, a férfiak halála esetén nem járna a 114 ezer euró értékű (45 millió forint) kormányzati támogatás, ezért sokan döntöttek úgy a mozgósítás hírére, hogy összekötik az életüket, és ha a katonák életüket vesztenék az orosz-ukrán háborúban, ilyen módon gondoskodnak a párjuk jövőjéről.
Az orosz törvények szerint a háborúban megsérült katonák csaknem 49 ezer eurós (19 millió forint) támogatásra számíthatnak, és az állam támogatja a kórházba került sebesültek házastársának utazási- és látogatással kapcsolatos költségeit is.
Sokaknak az orosz-ukrán háború miatt változott meg a házassággal kapcsolatos véleménye. Tatyjana Neusztrojeva és Pjotr Koljadin például már évtizedek óta ismeri egymást, és két éve együtt is élnek, de a nő egészen eddig nem akart összeházasodni, mert csak formaságnak tartotta. Koljadin viszont teljesen máshogy gondolkodik a házasságról.
„Nekem úgy tűnik, hogy egy világszintű apokalipszissel állunk szemben. És [a házasság] egy olyan horgony, amit előre dob az ember, és ez talán valahogy kihúzza őt. A káosszal teli világban olyan, mint a rend szigete” - mondta a férfi.
Mások azért házasodtak össze, mert csak így tudtak együtt külföldre menekülni a háború és a mozgósítás elől. Kirill és Katya Gorodnij nem értett egyet Ukrajna megtámadásával, és tisztában voltak vele, hogy ha nyíltan tiltakoznak, akkor akár tízéves börtönbüntetésre is ítélhetik őket. Az orosz törvények alapján viszont a házaspárokat megilleti az a jog, hogy látogathassák egymást a börtönben is, míg ez a lehetőség a nem házas párok számára nem áll fenn.
Katyának végül külföldön ajánlottak munkát, de Kirill nem hagyhatta volna el vele az országot, ha nem házasodtak volna össze. A pár Georgiában kötötte össze az életét, és elmondásuk szerint azért döntöttek a házasságkötés mellett, mert a bizonytalanságok közepette „legalább tudjuk, hogy egy család vagyunk”.
(CNE News / Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!