MA ÉJFÉLIG minden előfizetőnknek adunk! Fizessen elő a Hetek nyomtatott vagy online hetilapra a régi áron és spóroljon velünk. Részletek a hetilapban és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
A 101 éves Berci egy Los Angeles-i sebész, aki még mindig fehér köpenyben rendel a Cedars-Sinai Medical Centerben. A 96 éves Frank Shatz pedig író, aki a mai napig rovatvezető a Virginia Gazette nevű újságnál.
Frank és George magyar származásúak, és az is közös bennük, hogy mindketten megszöktek a náci munkatáborból, majd az Egyesült Államokba költöztek, és elég sikeres pályát sikerült befutniuk saját szakmájukban.
A két holokauszt-túlélő találkozását az Amerikai Kongresszus szervezte meg George Berci idősotthonába.
"Szinte pont ugyanazon a napon szöktünk meg a munkatáborból, majd hirtelen Budapesten találtuk magunkat, ahol mindketten csatlakoztunk a náciellenes földalatti mozgalomhoz"
- mondta Shatz.
"Ugyanazon a helyen voltunk, ugyanazt a munkát végeztük, így biztosan találkoztunk néhányszor.”
George Berci elmondta, hogy 23 éves korában, 1944 nyarán a nácik fogságába került, majd megszökött egy szövetséges támadásnak köszönhetően, ami elterelte a katonák figyelmét. Ezután Budapesten csatlakozott a magyar földalatti szervezethez.
Shatz pedig egy nemrég megjelent rovatában azt írta, hogy a Kárpátokban a németeknek kellett vasutat építeniük, mikor egy légitámadás történt, így meg tudott szökni. Később ő is csatlakozott a budapesti náciellenes földalatti mozgalomhoz.
Shatz Berci történetéről a Los Angeles Times-ban nemrégiben megjelent holokauszt-túlélő orvosról szóló portréjából értesült, így sikerült összehozni a találkozót.
"Nagyon szerencsések vagyunk, hogy emlékszünk ezekre a történelmi helyszínekre, ezekre a történelmi eseményekre"
- mondta Berci.
A holokauszt összes túlélőjének számát nehéz megbecsülni. Az amerikai holokauszt-túlélők nyilvántartása 195ezer túlélőt és hozzátartozót tart nyilván.
(Hetek/Reuters)