Emmanuel Macron francia államfő kérésének megfelelően a francia igazságügyi miniszter még a megmozdulások előtt bejelentette, hogy a kormány törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé a büntetőjogi felelősség módosításáról.
A 65 éves ortodox zsidó Sarah Halimit 2017-ben a 27 éves szomszédja, Kobili Traore súlyosan bántalmazta, majd "Allahu Akbar" kiáltással lehajította az erkélyről.
A legmagasabb francia jogi szervezet, a semmítőszék április 14-én elismerte a gyilkosság antiszemita jellegét, ugyanakkor azt is kimondta, hogy
nem lehet per az ügyben, miután az elmeorvos-szakértők szerint a kábítószert fogyasztó elkövető a gyilkosságot "delíriumos roham" hatására követte el, és ezért nem vonható felelősségre a tettéért.
A férfi a gyilkosság óta pszichiátriai kezelés alatt áll egy kórházban.
A semmítőszék a párizsi fellebbviteli bíróság 2019-es döntését hagyta jóvá, amely kimondta, hogy az elkövető beszámíthatatlan, és ezért elrendelte a legalább húszéves kórházi gyógykezelését.
A vasárnapi párizsi tüntetést a Lépjünk fel Sarah Halimiért elnevezésű egyesület szervezte, s a megmozduláson mintegy 20 ezren vettek részt, kezükben "Igazságszolgáltatás nélkül nincs köztársaság", "Igazságot Sarah Haliminek", "Nincs jog igazságszolgáltatás nélkül" feliratú táblákat tartva a magasba.
"A kiáltás meghallatszott, a remény visszatért. A remény ti vagytok"
- mondta a tömeg előtt a megölt nő testvére, William Attal, aki szerint testvérét kétszer gyilkolták meg, először Traore, majd a francia igazságügyi rendszer.
La France unie devant le parvis des droits de l’Homme pour #SarahHalimi pic.twitter.com/63KWp5ASsx
— Anne-Sophie Sebban-Bécache (@AnneSoSebban) April 25, 2021
A tüntetésen közéleti emberek, művészek és televíziós személyiségek is kifejezték szolidaritásukat Sarah Halimi hozzátartozóinak, és a törvény megváltoztatását követelték üzeneteikben, amelyeket egy óriáskivetítőn olvashatott a tömeg. A párizsi megmozduláson jelen volt többek között Anne Hidalgo párizsi főpolgármester is.
Hasonló jellegű megmozdulást tartottak más francia városokban (Bordeaux, Strasbourg, Marseille) is. Tel-Avivban is több százan gyűltek össze a francia nagykövetség előtt, ahol izraeli képviselők fejezték ki szolidaritásukat a megölt nő családjának és a franciaországi zsidó közösségnek.
More than 20 rallies demanding justice for Sarah Halimi and her family took place today around the world. I attended the rally outside the French embassy in Tel Aviv, where hundreds of French immigrants to Israel expressed their outrage at the outrageous ruling. #SarahHalimi pic.twitter.com/MGuKCkSx1k
— Avi Mayer (@AviMayer) April 25, 2021
Emmanuel Macron egy hétfőn megjelent interjúban sürgette a francia jogszabályok megváltoztatását. Korábban, 2020 januárjában, jeruzsálemi látogatásán úgy fogalmazott, hogy szükségesnek tartja a per megtartását.
Akkor a legjelentősebb francia bírák arra figyelmeztették az államfőt, hogy az ő dolga nem a véleményezés, hanem az igazságszolgáltatás függetlenségének szavatolása.
Eric Dupond-Moretti igazságügyi miniszter vasárnap megerősítette, hogy a büntetőjogi felelősségről szóló új törvényjavaslatot május végén megvitatja a kormány, és a parlament a nyár végén szavazhat róla.
A módosítás azt a jogi hiányt orvosolná, amely a jelenlegi jogszabály alapján lehetőséget teremt arra, hogy a szándékos kábítószer-fogyasztást elfogadja a beszámíthatatlanság okaként. A franciaországi zsidó közösség több képviselője is azt
javasolta, hogy az új törvényt Sarah Halimiről nevezzék el.
Korábban az igazságszolgáltatás és az emberi életek értéke kapcsán összehasonlítottuk a Derek Chauvin és a Sarah Halimi perekben született ítéleteket, melyek homlokegyenest eltérően értékelik az emberi életet.
(MTI/Hetek)