Ez egy PR cikk
1. Túlterhelés
Akár fizikai munkát végzünk vagy rendszeresen sportolunk, az izmok és ízületek túlerőltetése gyakran eredményez ízületi problémákat. Általában ízületi gyulladás alakul ki, amely erős fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal is együtt járhat. Ekkor a legfontosabb feladatunk az ízületek pihentetése, hiszen a szervezetünknek időre van szüksége a regenerálódáshoz.
Legyen szó bármilyen fizikai aktivitásról, előtte mindig melegítsünk be alaposan. Így az ízületek már nem hidegen fogják kapni a terhelést, hanem felkészülhetnek az igénybevételre. Mozgás előtti bemelegítéssel, majd a kellő mennyiségű pihenőidő beiktatásával elkerülhetjük, hogy a jövőben térdprotézis vagy csípőprotézis beültetése váljon szükségessé.
2. Mozgáshiány
Ahogyan a túlzott erőltetés, úgy a mozgásszegény életmód is ízületi problémákat idézhet elő. Ugyanis az ízületeket mozgással kell karbantartani, ezért hetente legalább 2-3 alkalommal érdemes kicsit átmozgatni a testünket. Szerencsére nem kell élsportolónak lennünk ahhoz, hogy az ízületeinket megerősítsük, ezért a rendszeres séta, kocogás vagy egyéb mozgásforma is bőven megteszi.
Érdemes megemlíteni a mozgáshiánnyal gyakran kéz a kézben járó túlsúlyt is. Sajnos már néhány plusz kiló is hatalmas terhet róhat a térdízületekre, amelyek minden egyes lépés során kopnak és károsodnak. Éppen ezért nélkülözhetetlen, hogy odafigyeljünk az ideális testsúlyunk elérésére és fenntartására. Sportolással és személyre szabott étrend követésével viszont könnyedén elérhetjük a kívánt formát.
3. Fertőzés
Az ízületi gyulladás hátterében fertőzés is állhat. Számos különböző baktérium okozhatja, amelyek a vérárammal vagy direkt módon kerülnek a szervezetbe. A fertőzés általában csak egyetlen ízületet érint, és hirtelen bekövetkező fájdalommal párosul. Ilyenkor azonnal szakorvoshoz kell fordulni, aki a szükséges vizsgálatok elvégzése után antibiotikumos vagy egyéb rehabilitációs kezelést írhat elő.
A cukorbetegség és veseelégtelenség, illetve a májbetegségek is fokozzák az ízületi gyulladások kialakulásnak kockázatát, ezért ilyen típusú betegségek fennállásakor fokozottan oda kell figyelni az orvos által előírtak betartására.
Ha el szeretnénk kerülni a térd- vagy a csípőprotézis beültetését, mindenképpen mozogjunk rendszeresen, de biztosítsunk kellő pihenőidőt ízületeink számára a regenerálódáshoz. Ha pedig ízületi gyulladásra gyanakszunk, egy percet se késlekedjünk az orvos felkeresésével, hiszen a szövődmények akár súlyosak is lehetnek. Tegyünk meg mindent ízületeink egészsége érdekében, hogy még évtizedek múlva is könnyedén mozoghassunk!
(Fizetett PR cikk)