A legutóbbi szilveszteri üzenetedben arról beszéltél, hogy a 2020-as évek egyszerre a félelem és a reménység évei lehetnek. Lehetett már előre érezni, hogy nagy kihívások előtt állunk?
– Kihívások mindig is voltak, részben folyamatosan, részben pedig bizonyos időközökben periodikusan is ismétlődtek. A korszakváltás közeledtével pedig egyre nehezebb és fájdalmasabb válságokkal kell az emberiségnek és vezetőinek megbirkózniuk. Az ezekre adott reakciók pszichikai hátterére gondoltam, amikor az előttünk álló félelem és reménység éveire utaltam. Már az ezredforduló idején, különösen a 2001-ben felerősödött terrorhullámban, és az arra adott nagyhatalmi katonai és jogi válaszokból felismerhetővé vált, hogy a világban történő változások irányvonala sokakban félelmet kelt, míg a vallásos világ bizonyos részében a parúziát (Krisztus második eljövete iránti várakozást – a szerk.) erősítette.
A félelem és a remény növekedésében azonban nemcsak a terrorcselekmények és az ezzel szembeni megtorló katonai műveletek játszottak szerepet, hanem ezeknek az eseményeknek – főleg alternatív hírportálokon – világméretekben elterjedt népszerű, hamis és félrevezető értelmezései is.
A különböző összeesküvés-elméletekre gondolsz?