Az Európai Bizottság elnöke 15 uniós biztosból álló küldöttséggel érkezett az ukrán fővárosba, és elmondása szerint azért utaztak Ukrajnába, hogy további támogatásokról és az ország uniós csatlakozásáról tárgyaljanak.
“Az a tény, hogy ma itt találkozunk Kijevben, erős jele a már elért óriási előrelépésnek és közös elkötelezettségünknek” - mondta von der Leyen.
A bizottsági elnök szerint “alig egy éve még senki sem tudta elképzelni, milyen gyorsan tud Ukrajna az EU felé elmozdulni, most viszont Ukrajna az Európai Unió tagjelöltje. Tudom, hogy ukránok milliói dolgoznak keményen e cél elérése érdekében”.
“Az EU sok ukránt befogadott, energiahálózataink szinkronban vannak, az ukrán termelés profitál az Európával folytatott kereskedelemből. Ma például olyan javaslatokkal érkeztünk, amelyek biztosítják Ukrajna egyidejű hozzáférését az EU egységes piacához” - mondta Von der Leyen.
A politikus arról is beszélt, hogy az EU segíteni akar Ukrajnának abban, hogy teljes gazdasági potenciálját mozgósítsa az orosz agresszió elleni küzdelemben, majd az újjáépítésben is.
Látogatásunk a befektetők felé is üzenetet kell hogy küldjön: Ukrajna tovább fog haladni az európai úton. Ambiciózus reformterve van, nemcsak azért, mert az EU ezt kéri, hanem mert az ukránok tudják, hogy ez az út egy erősebb Ukrajna felé vezet”
- nyilatkozta a Bizottság elnöke, aki ígéretet tett arra, hogy az unió támogatni fogja az országot, ameddig szükséges.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az együttes ülésen úgy vélte, hogy idén már nem lesznek akadályok az Ukrajna teljes jogú uniós tagságáról szóló tárgyalások előtt.
Reményét fejezte ki, hogy idén tavasszal az Európai Bizottság értékelést ad arról, hogy Ukrajna hogyan hajtja végre azt a hét uniós ajánlást, amelyeket az uniós tagjelölti státusz megszerzésekor kapott.
Az ukrán államfő felhívta a figyelmet arra, hogy Oroszország gyorsítja az európai szankciókhoz való alkalmazkodás ütemét.
Most azt látjuk, hogy az európai szankciók üteme kissé lelassult. A terrorista állam éppen ellenkezőleg: fokozza a szankciókhoz való alkalmazkodása ütemét. Ezt korrigálnunk kell. Hiszünk abban, hogy együtt meg tudjuk csinálni”
- mondta Zelenszkij Ursula von der Leyenhez fordulva.
Az ukrán politikus szerint az Oroszországgal szembeni szankciós politika szempontjából az egyik legfontosabb összeurópai feladat, hogy csökkentse az Oroszországi Föderáció azon képességét, hogy megkerülje a már bevezetett szankciókat.
Von der Leyen biztosította afelől az ukrán kormányt, hogy február 24-ig elfogadják az EU-ban az Oroszország elleni tizedik szankciócsomagot, de a G7-es együttműködés keretében új határárat készülnek kiszabni az Oroszországból származó kőolajra is.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Ukrajnának az orosz agresszió utáni újjáépítésének költsége már most meghaladja a 600 milliárd eurót. Hangsúlyozta, hogy az újjáépítést azonnal meg kell kezdeni, nem kell megvárni vele Ukrajna győzelmét.
(MTI / Hetek)