Az új szabályozás alapján a főügyész látja el az ellenőrzést majd a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (Nabu) és a Korrupcióellenes Speciális Ügyészség (Sap) felett, ami jelentősen aláássa a hatáskörüket. Ezzel tehát Ukrajna főügyésze, a Zelenszkijhez hű Ruszlan Kravcsenko mostantól szabadon kezet kap arra, hogy lezárja a korrupciós ügyeket, vagy olyan nyomozókhoz csoportosíthatja át azokat, akik potenciálisan hajlandók „engedékenyebbek” lenni az eljárás során.
Szerdai beszédében Zelenszkij azt mondta, hogy a két ügynökség továbbra is „működni fog”, de azokat meg kell tisztítani az „orosz befolyástól”. Egyúttal bírálta az ukrán korrupcióellenes infrastruktúra hatékonyságát, mondván, hogy az ügyek sokáig vannak elfekvőben. „Nincs racionális magyarázat arra, hogy miért "lógnak" évek óta milliárdos büntetőeljárások (a levegőben)” – mondta, hozzátéve, hogy a főügyész biztosítani fogja a büntetés elkerülhetetlenségét azok számára, akik megszegték a törvényt.
A törvényjavaslat elfogadása után több százan gyűltek össze Kijevben, ami a 2022 februárjában indult orosz invázió óta a legnagyobb kormányellenes tüntetés. A fővárossal párhuzamosan Lviv, Dnyipro és Odesa városaiban is tüntetések kezdődtek.
„Európát választottuk, nem az autokráciát” - állt az egyik tüntető által tartott plakáton. „Az apám nem ezért halt meg" - szerepelt egy másik.
A lépés aggodalmat váltott ki Ukrajna nyugati szövetségesei körében is. „Az Európai Uniót aggasztják Ukrajna közelmúltbeli intézkedései a korrupcióellenes intézményekkel kapcsolatban” - közölte Guillaume Mercier, az Európai Bizottság szóvivője. „Az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, amelynek feltétele az átláthatóság, az igazságügyi reform és a demokratikus kormányzás terén elért előrelépés.”
Marta Kos, az Európai Bizottság bővítési biztosa ugyancsak bírálta a törvényjavaslat elfogadását.
(BBC)