A relikviákat még az 1990-es évek elején távolították el egy sírból Kínában, majd a darabokat kicsempészték az országból.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
1998-tól 2023-ig, a régiségek lefoglalásáig Shelby White, egy manhattani magángyűjtő a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeumnak kölcsönözte azokat. Mindkettő nagyjából 500 kilogrammot nyom. Az egyik 25 éven át a múzeum raktárában "pihent".
A White által vásárolt régiségekkel kapcsolatos bűnügyi nyomozás az év elején zárult le, eredményeként 10 különböző országból származó 89 régiséget foglaltak le. Együttes értékük közel 69 millió dollár. A szóban forgó két kőfaragványt a kínai konzulátuson adták vissza hivatalos keretek között.
"Sajnálatos, hogy ezt a két rendkívüli régiséget ellopták, és az egyik közel három évtizeden keresztül nagyrészt rejtve maradt a nyilvánosság elől"
- jegyezte meg az átadáskor Alvin L. Bragg kerületi ügyész.
Huang Ping New York-i főkonzul megállapította, "a kulturális javak a kapcsolatot jelentik a múlt és a jelen között, emellett fontos hidat képeznek a különböző országok és kultúrák között. Ezért tekintjük szent küldetésnek a kulturális javak elleni bűncselekmények elleni fellépést" - mondta.
A manhattani ügyész immár második alkalommal juttat vissza korábban jogtalanul eltulajdonított kínai műtárgyakat. Az első ilyen eset 2021-ben volt. 2015-től az Egyesült Államok öt tételben összesen 404 műtárgyat és egy őskövületet adott vissza Kínának.
(MTI / Hetek)