A külügyi tárca vezetője korszakos előrelépésnek tartja, hogy Izrael és az említett két arab állam normalizálják a diplomáciai kapcsolataikat, továbbá elkezdték a szektorális együttműködésről szóló tárgyalásokat is. Úgy véli: az amerikai vezetés jelenlegi tervének minden korábbinál nagyobb esélye van arra, hogy elősegítse a béketeremtés megvalósulását a Közel-Keleti térségben.
Szijjártó megerősítette: a megállapodás azt tükrözi, hogy racionális, gazdasági szempontok mentén háttérbe szoríthatók az ideológiai és vallási ellentétek.
"A bahreini külügyminiszter végig arról kérdezett engem, hogy bizonyos szektorokban milyen a magyar-izraeli együttműködés, azt hogyan építettük fel, abból a magyar gazdaság mit profitált.
Nem emlékszem olyanra, hogy arab külügyminiszterrel tárgyaltam volna, és a magyar-izraeli szektorális együttműködés hasznáról és előnyeiről lehetett beszélni – szóval egy teljesen új dimenzió nyílt most”
– tette hozzá, utalva arra is, hogy a Fehér Házban további arab országok csatlakozását valószínűsítik, akár az afrikai kontinens irányából is.
Szijjártó emlékeztetett rá, hogy Magyarországnak kiválóak a kétoldalú kapcsolatai Izraellel és az Egyesült Államokkal, amiben az is közrejátszik, hogy Orbán Viktor személyes barátságban van mindkét ország politikai vezetőjével.
"Nemcsak támogatjuk a Fehér Ház béketervét, hanem beszélünk is róla. Az Európai Unióban kezdeményeztük ennek a béketervnek a támogatását, kezdeményeztük, hogy az Európai Unió adjon ki támogató közleményt erről, végre ne csak kioktatás, panaszkodás, kritika legyen az Európai Uniós közös külügy és biztonságpolitikájának az alapja, hanem végre ismerjük el másoknak a sikereit is."
- mondta el rádiónak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Hozzátette: alapvető probléma, hogy a brüsszeli bürokraták által megfogalmazott EU-s állásfoglalások egyoldalúak, nem tükrözik a tagállami álláspontok sokszínűségét – szerinte ennek is köszönhető, hogy az EU nemzetközi politikai súlya az elmúlt időszakban egyre inkább csökken.