A nemi önazonosság jogi megváltoztatása hivatalosan 2005 óta lehetséges Skóciában, de a jelenlegi szabályozás szerint a kérelmezőknek több előírásnak is meg kell felelniük.
Orvosi jelentést kell benyújtaniuk a hatóságokhoz arról, hogy alávetették-e magukat bármilyen sebészeti vagy másféle kezelésnek, hogy a külső nemi jellemzőiket megváltoztassák, és esküt kell tenniük arra, hogy életük hátralévő részében megtartják a választott és jogilag megváltoztatott nemüket.
A skót parlament 86-39 arányban fogadott el egy új törvényt, amely ezeket a feltételeket Skócia területén eltörölte, és 18-ról 16 évre szállította le az alsó korhatárt, amely felett a nemi önazonosság jogilag megváltoztatható. További jelentős módosítás, hogy a jövőben a kérelmezők hasonló jogi procedúra után visszatérhetnek a korábbi nemükhöz.
Alister Jack, a brit kormány skóciai ügyekért felelős minisztere néhány napja bejelentette, hogy nem terjeszti a király elé formális jóváhagyásra a skóciai törvénymódosítást.
A politikus azzal magyarázta a brit kormány vétóját, hogy a jogszabály nincs összhangban az Egyesült Királyság többi országában érvényes törvényekkel, így az alkalmazása "komoly bonyodalmakhoz" vezetne.
Nicola Sturgeon skót miniszterelnök azonban hajthatatlan, és közölte, hogy a skót kormány bíróság elé viszi a londoni vétó ügyét, mert a törvény hatályba lépésének megakadályozása "a skót parlamentarizmus intézménye elleni frontális támadás".
A törvénymódosítás előkészítési időszaka sem volt mentes a vitáktól, tiltakozásokra is sor került, mert J. K. Rowling, a Harry Potter-regénysorozat Skóciában élő szerzője nyilvánosan kifogást emelt a törvénymódosítás ellen.
(MTI / Hetek)