Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
A hiperszonikus siklójármű – mely voltaképpen egy nukleáris robbanófej szállítására alkalmas űrhajó – repülés közben lőtte ki elképesztő sebességgel a rakétát a Dél-kínai-tenger felett.
A Pentagon tudósait egészen váratlanul érte a sikeres tesztelés híre. Egy speciális rakétával indult az űrbe a siklójármű, mely sikeresen átrepült a Déli-sark fölött, az Egyesült Államok rakétavédelmi rendszerének hatókörén kívül.
Ez utóbbit az Északi-sark felől érkező ballisztikus rakéták elhárítására telepítették korábban.
A Pentagon kutatással foglalkozó egysége, a Darpa szakértői értetlenül álltak az eset előtt, hogy Kína miképpen tudta leküzdeni a fizika korlátait, mikor a hiperszonikus sebességgel haladó járműről kilőtte azt a rakétát.
Az elemzők arra is próbáltak választ találni, pontosan mi volt Peking célja a rakétakilövéssel – azt ugyanis konkrét célpont hiányában a tengerbe irányították.
Az elmúlt években egyébként Oroszország és az Egyesült Államok is foglalkozott hiperszonikus fegyverekkel.
Szakértők szerint a júliusi tesztelés azt bizonyítja, hogy
Peking technológiája mára fejlettebb, mint a két másik szuperhatalomé.
A Fehér Ház aggodalmát fejezte ki a július 27-i rakétakilövés miatt. A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője úgy fogalmazott, hogy „jelen fejlemény ugyanúgy érint bennünket, mint bárki mást, aki békére és stabilitásra törekszik a régióban s azon kívül”. Az Egyesült Államok korábban bejelentette, hogy az elkövetkező tíz évben meg szeretné négyszerezi nukleáris robbanófejeinek a számát, mintegy 1000 darabra.
„Egyáltalán nem célunk, hogy fegyverkezési versenyt folytassunk más országokkal”
– mondta a kínai nagykövetség szóvivője, Liu Pengyu.
„Az Egyesült Államok az elmúlt években olyan kifogások sorával élt, mint a ’kínai fenyegetés’, hogy aztán azzal igazolja fegyverarzenáljának újabb bővítéseit, valamint az újabb hiperszonikus fegyverek fejlesztését."
David Thompson tábornok – az Egyesült Államok Űrhaderejének űrműveletekért felelős helyettese – azonban elmondta, hogy
az Egyesült Államok „korántsem olyan fejlett”, mint Kína vagy mondjuk Oroszország a hiperszonikus fegyverek terén.
Úgy fogalmazott, hogy „nagyon gyorsan fel kell zárkóznunk. A kínaiak az utóbbi években elképesztően agresszív hiperszonikus programot hajtottak végre.
A hét elején John Hyten tábornok komoly aggodalmának adott hangot a nyári teszttel kapcsolatban, mikor a Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottságában betöltött alelnöki tisztségéről mondott le. Úgy nyilatkozott Hyten, hogy
„A Szputnyik igencsak sürgetőleg hatott az Egyesült Államokra, a július 27-i teszt ugyanakkor már egyáltalán nem gyakorolt ilyen hatást. Mégis úgy hiszem, hogy kellett volna.”
(Daily Mail/Hetek)