Baloldali gazdasági szakemberektől kapott erős, személyeskedéstől sem mentes kritikát az ellenzék közös köztársaságielnök-jelöltje, Róna Péter. Simor András volt MNB-elnök például „erkölcstelen fogurának” titulálta a közgazdász professzort, Király Júlia, az MNB volt alelnöke pedig „huncut pici gazembernek” nevezte. Király – annak ellenére, hogy ő az ellenzéki „árnyékkormány” gazdasági koordinátora – Róna jelölése miatt vissza is lépett a nyilvános szereplésektől a kampányban.
Simora arra alapozta a véleményét, hogy a 2000-es években az általa vezetett Deloitte könyvvizsgáló nem auditálta a Róna Péter vezette NABI (North American Bus Industries ) Rt. 2001-es beszámolóját. A volt jegybankelnök szerint abban „olyan összegeket számoltak el bevételként, amelyek nem voltak valósak, így a pénzügyi beszámolójuk nem a valóságot tükrözte”.
Róna Péter a Heteknek adott interjújában – amely a lap pénteki számában fog megjelenni – azt mondta, hogy a NABI akkor illetékes igazgatója tételesen és maradéktalanul cáfolta ezeket a vádakat a Magyar Hangnak, illetve a Népszavának nyilatkozva.
A professzor számított arra, hogy támadások fogják érni, aminek az oka szerinte a korábbi devizahitelezési gyakorlattal kapcsolatos álláspontja. „Éppen azok az embernek kritizáltak engem, akiken számon kértem a devizahitelezést annak idején. A magyar szellemi, gazdasági, politikai elit egy nagyon súlyos vétket követett el. Ezen az állásponton nem kívánok változtatni” – fogalmazott.
Hozzátette:
„Ha figyelembe vesszük azt a szenvedést, esetekben tragédiákat, amit a devizahitelesek elszenvedtek és aminek számosan továbbra is ki vannak téve, ezek a sértegetések még bolhacsípésnek sem számítanak.”
Arra a felvetésre, hogy baloldalról érkezett a kritika, részben olyan személyektől, akik az ez ellenzéki összefogásban is szerepet vállalnak, a professzor azt mondta:
„Nem tudom, milyen értelemben tekinthetők baloldalinak azok, akik "gazembernek", "erkölcstelennek" neveznek azért, mert kiálltam azokért, akiket ők az út szélén hagyták.
A devizahitelezéssel kapcsolatban nézeteim közismertek voltak, az engem támogató hat párt is nyilvánvalóan tudott erről. Ennek ellenére engem jelöltek.”
Róna Péter szerint a devizahitelezés – amiért jelentős részben mostani kritikusai felelősek – „egy teljesen ostoba és cinikus konstrukció, ami nem felel meg sem az akkori törvényeknek, sem pedig a római jog által érvényben lévő kölcsön fogalmának”.
A Róna Péterrel készített interjú a Hetek pénteken megjelenő lapszámában olvasható.