A kitüntetést olyan „rendkívüli nők” szokták megkapni a világ minden tájáról, „akik mindenki számára egy jobb jövőt építenek”. A Biden-kormány idén viszont egy biológiai férfinek is megítélte a díjat.
Alba Rueda argentin transznemű nő, aki az ország szexuális orientációért és nemi identitásért felelős különmegbízottja, de fontos szerepet vállal Argentína első transzneműeknek szóló magazinjában, és sikerült elérnie, hogy a közszférában az összes állás 1 százalékát transzneműeknek kelljen betölteniük a dél-amerikai államban.
A Biden-kormány szerint szintén sikerként könyvelhető el, hogy Ruedának sikerült elérnie, hogy a nemzeti női konferencia nevét megváltoztassák a „nők, leszbikusok, cross-dresserek [nem a nemüknek megfelelő ruhákba öltözők – A szerk.], transzneműek, biszexuálisok, interszexuálisok és nem-bináris személyek többnemzetiségű konferenciájára”.
Jill Biden presents an "International Women Of Courage Award" to a biological male on #InternationalWomensDay at the White House pic.twitter.com/5fudW9wICM
— Greg Price (@greg_price11) March 8, 2023
Ruedát azért is elismeréssel illeték, mert „kitiltották tantermekből”, nem kapott meg munkalehetőségeket, és „elutasította a családja”, de mindezek ellenére fáradhatatlanul dolgozott azon, hogy „véget vessen az LMBTQI+-emberek elleni erőszaknak és diszkriminációnak” Argentínában.
A Szövetség a Szabadság Védelméért (ADF) egyik vezetője azonban kritizálta a Biden-kormánynak azt a döntését, hogy férfi kapjon egy nőknek járó díjat.
3,9 milliárd nő van a világon. A nemzetközi nőnapon a Biden-kormány mégis egy férfinek adta a bátorságért a nőknek járó kitüntetést. Milyen üzenetet közvetít ez a világon élő nőknek?”
- írta Emilie Kao.
Egy másik jogvédő szervezet azért kritizálta a döntést, mert a Biden-kormány „úgy tűnik, azt gondolja, hogy a férfiak mindenben jobbak, még abban is, hogy nők legyenek”.
A díjat a transznemű nő mellett megkapta többek között Dr. Zakira Hekmat afgán orvosnő, aki a tálibok elől menekült Törökországba, és onnan segíti az üldözött afgánokat, a Közép-Afrikai Köztársaságból származó Daniéle Darlan, aki az ország igazságügyi rendszerének függetlenségéért tett sokat, Doris Ríos, a costa-ricai őslakosok érdekeit képviselő aktivista, Julija Pajevszka korábban bebörtönzött ukrán orvos-aktivista, és Mongólia első női dandártábornoka, Bolor Ganbold.
A bátorságért járó díjat csoportként megkapták az iráni nők és lányok is, amiért hónapok óta tiltakoznak az iráni rezsim brutalitása ellen.
(Christian Headlines / Hetek)