A lap értesülései szerint az USA az 1973-as jóm kippúri háború után hozott létre stratégiai fegyverraktárakat Izraelben, hogy ezekből az amerikai haderő közel-keleti hadműveleteit segítse, illetve Izrael számára is biztosítsa az utánpótlást konfliktus esetén. Az Egyesült Államok ezekből az Izraelben tárolt lőszerkészletekből küldött Ukrajnának.
Ahogy arról beszámoltunk, Ukrajna több alkalommal is kérte Izraelt, hogy támogassa az oroszok elleni harcát fegyverrel és légvédelmi technológiával, de az izraeli kormány mindig hangsúlyozta, hogy nem ad fegyvereket Ukrajnának, mert attól tartott, hogy emiatt megromlana a kapcsolata Moszkvával.
Tavaly októberben azonban az izraeli védelmi miniszter bejelentette, hogy szívesen segítenek a rakétatámadások esetén működő korai riasztási rendszer kiépítésében az országban, de fegyverrendszereket továbbra sem küldenek Kijevnek.
Az Egyesült Államok a kifogyó ukrajnai lőszerkészletek feltöltése érdekében két izraeli raktárából küldött utánpótlást, amellyel kapcsolatban izraeli tisztviselők kezdetben aggodalmukat fejezték ki, hiszen az izraeli kormány nem akart hozzájárulni ahhoz, hogy halált okozó fegyverek jussanak a háborús övezetbe.
Az amerikai védelmi miniszter javasolta a szállításokat Beni Ganz korábbi izraeli védelmi miniszternek, amelyet Jair Lapid volt miniszterelnök jóváhagyott, miután megkapta a védelmi tisztviselők jóváhagyását, akiknek fontos volt a további jó kapcsolatok ápolása az Egyesült Államokkal.
A New York Times információi szerint az USA egymillió lőszert ígért az ukrán haderőnek, amelyből 300 ezer az izraeli raktárakból lett eljuttatva Ukrajnába Lengyelországon keresztül.
(New York Times / MTI / Hetek)