Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Egy 25 évvel ezelőtti autóbaleset következtében mozgássérültté vált Rita Ebelt régóta frusztrálta volt amiatt, hogy az üzletek és kávézók gyakran megközelíthetetlenek a kerekesszékesek számára.
Egy évvel ezelőtt a 62 éves német nagymama egyszerű megoldással állt elő: LEGO-ból épített rámpákat magának. Ebel férje segítségével több tucat, megrendelésre készült LEGO rámpát épített az üzletek bejárataihoz sok száz színes műanyag kockácskából.
„Csak megpróbáltam egy kicsit érzékenyíteni a világot az akadálymentes utazásra”
– mondja Ebel.
Egy úttörő vizsgálat során albatroszokat használtak az Indiai-óceánon folytatott illegális halászat leleplezésére a francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) kutatói.
Az illegális halászat a becslések szerint évente 19,5 milliárd euróba kárt okoz világszerte, ugyanakkor a hajók műholdas megfigyelése igencsak költséges és sokszor megbízhatatlan.
A csapat 169 vándoralbatroszra rögzített érzékelőket, amelyek által észlelni tudták egy-egy hajó radarját.
A szenzorokkal ezután ellenőrizhetik, hogy a hajó transzpondere – amely lehetővé teszi a hatóságok számára a hajók nyomon követését – be van-e kapcsolva. Az illegális halászat során ugyanis gyakran kikapcsolják a műszereket.
A fél éves periódus során az Indiai-óceán déli részén észlelt hajók nagyjából egyharmada nem közölte hollétét. Az kutatócsoport vezetője szerint ez az új típusú olcsó megfigyelési forma jól kiegészítheti a műholdas megfigyelést a jövőben.
Neil Heritage 2004-ben Irakban egy öngyilkos merénylő által elkövetett támadásban elveszítette mindkét lábát. Miután felépült sérüléseiből, triatlonozni kezdett, megtanult síelni, sőt, csatlakozott egy csapathoz, hogy átkeljen az Atlanti-óceánon.
Most pedig, az Egyesült Királyság egykori katonája újabb eredményt ért el:
ő lett az első olyan, térd fölötti dupla amputáción átesett személy, aki megmászta a Matternhornt, az Alpok hetedik legmagasabb (4478 méter) hegycsúcsát.
A holland város, Utrecht több mint 300 buszmegállóját alakította át méhek menedékévé.
Ezeknek a „méhmegállóknak” a kis zöld tetői főként a beporzók rovarok által kedvelt, szárazságtűrő, por- és esővizet is felfogó sedummal (varjúháj) lettek beültetve.
Az új méhbarát megállókat pedig elektromos járműveket használó dolgozók csapata gondozza időről időre.
Giuseppe Paternò 96 évesen Olaszország legidősebb frissdiplomása lett, miután a szicíliai Palermói Egyetem filozófia szakát sikerrel elvégezte.
„Egész életem egyik legboldogabb napja ez”
– mondta Paternò a diploma megszerzésekor.
Fiatalabb korában a szegénység és a háború megakadályozta abban, hogy egyetemre járjon, végül azonban 2017-ben beiratkozott, és mindvégig kitartott elhatározása mellett, hogy diplomát szerezzen.
Amikor Maria Andrejczyk megszerezte az olimpiai ezüstöt gerelyhajításban a 2020-as tokiói olimpián, igazi diadal volt a körülmények és esélyek fölött: 2017-ben vállműtéten, 2018-ban pedig csontrák diagnosztizálásán is túl volt.
Amikor azonban a 25 éves Andrejczyk meghallotta, hogy egy nyolc hónapos kisfiú, a súlyos szívhibával született Miloszek Malysa javára szerveztek adománygyűjtést,
ihletet kapott arra, hogy neki is segítsen legyőzni az akadályokat.
Családjának 380 000 amerikai dollárra volt szüksége az életmentő műtéthez, melynek a felét össze is gyűjtötték saját kampányukból, de Miloszek kezdett kifutni az időből, és a pénz fele még hiányzott, Andrejczyk így hát úgy döntött, hogy
a fennmaradó összeg kipótlásáért elárverezi olimpiai érmét.
A több mint 125 000 USD összegű győztes ajánlat a lengyel Zabka szupermarketlánctól érkezett, amely később azt mondta Andrejczyknak, hogy tartsa meg az érmét.
(ReadersDigest/Hetek)