A közjó érdekében végzett kiemelkedő személyes teljesítmények elismerésére 1951-ben alapított állami kitüntetés legmagasabb fokozatát Angela Merkel előtt csak ketten kapták meg, két kancellár:
Frank-Walter Steinmeier a hivatalában, a Bellvue palotában tartott szűk körű ünnepségen - amelyen részt vett a Merkel-kormányok több tagja, köztük Olaf Scholz jelenlegi kancellár, korábbi pénzügyminiszter és alkancellár, valamint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, korábbi védelmi, munkaügyi és családügyi miniszter - kiemelte, hogy a kitüntetett politikai munkásságának alapvető jellemzője volt a kötelességtudat és a visszafogottság, nagy önfegyelemmel és "szinte korlátlan teherbírással" dolgozott, és soha nem állította a középpontba magát, mindig is idegen volt tőle a hiúság, a "pózolás".
A szövetségi elnök - aki két Merkel-kormányban is dolgozott miniszterként, és két évig alkancellár is volt - kifejtette, hogy egykori felettese "pragmatikus és okos" politikus volt, aki ebben a férfiak és nyugatnémetek által uralt szakmában nőként, keletnémetként és kapcsolatrendszer nélkül, kívülről érkezett természettudósként kiemelkedő képességei révén tudott érvényesülni.
Angela Merkel 2021 decemberében, 16 év - több mint 5800 nap - kormányzás után vonult vissza, önként, leendő távozását már 2018-ban bejelentette.
Kormányfői munkássága idejére esett több nagy válság, köztük a 2008-ban elmélyült pénzügyi világválság, a 2015-ös európai migrációs válság és a 2020-ban kezdődött koronavírus-világjárvány első szakaszai. Steinmeier szerint Merkel sikeresen kormányozta át Németországot a válságokon, "példátlan kihívások közepette segített országunknak újból gazdasági sikereket elérni".
Merkel munkásságának elismerését a legmagasabb állami kitüntetéssel vegyesen fogadták a német politikában, így pártjában, a Kereszténydemokrata Unióban (CDU) is.
(MTI / Hetek)