A két fél eddig meglehetősen hideg és feszült viszonyban állt egymással, bár különböző nemzetközi fórumokon találkoztak egymással, így most nagy feltűnést keltett a tárgyalás.
„Egy ilyen magas szintű látogatást nagyon komoly előzetes egyeztetések előznek meg. A szakmai stábok pontosan egyeztetik az utazás körülményeit, az utazás napirendjét, és nagyon sok apró kérdést kell leegyeztetni” – mondta a Heteknek adott podcast interjúban Szabó József.
A külügyi szakértő kiemelte, hogy első helyen szerepelt a témák között a tűzszünet, majd a kisebbségi kérdések sora, ahogyan az a magyar külpolitikai prioritások között is szerepel.
Szabó József úgy véli, hogy ideje volt a találkozásnak, „függetlenül attól, hogy milyen súlyos kérdésekben nem értünk egyet Ukrajnával, vagy éppenséggel milyen politikai vitáink vannak Ukrajnával, mint szomszéd országgal, hiszen a földrajzi viszonyokat megváltoztatni nem tudjuk. A magyar külpolitikának legalábbis a rendszerváltás óta mindig is központi és fontos eleme volt a jó szomszédi kapcsolatok ápolása.”
A külügyi szakértő szerint a magyar külpolitikai felfogás értelmében magas szintű látogatásnak csak akkor van értelme, ha annak valamilyen konkrét hozadéka van. „Nyilvánvalóan egy látogatásnak nem lehet az a célja vagy eredménye, hogy a világ elé tárjuk, hogy miben nem tudunk egyetérteni” – tette hozzá Szabó József.
„A magyar álláspont az Ukrajnában zajló fegyveres konfliktussal kapcsolatosan a háború kirobbanása óta rendkívül következetes, miszerint tűzszünetet kell elérni, és meg kell szüntetni azt a helyzetet, hogy a fronton emberek ezrei haljanak meg” – emlékeztetett rá a szakértő, aki szerint Magyarország a hivatalos álláspont szerint következetesen kiállt Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett, így a kérdés inkább az, hogy a tűzszünet hogyan, milyen körülmények között valósulhat meg.
A tárgyalásokhoz egyébként a legelső lépés, hogy az ukrán parlament visszavonja a törvényt, amely megtiltja az orosz féllel való tárgyalásokat, tette hozzá Szabó József.