Az egyezményről még pénteken úgy nyilatkozott a koszovói külügyminiszter a Facebookon, hogy Izrael elismerése történelmi esemény, illetve "népik közötti hosszú barátságból" fakad.
Hozzátette, a zsidó állam elismerése Koszovó egyik legnagyszerűbb eredménye, és kulcspillanatban kerül rá sor az Egyesült Államoknak köszönhetően.
A Zoom alkalmazáson keresztül zajló ceremónián Izraelt Gabi Askenázi, Koszovót pedig Meliza Haradinaj Stublla külügyminiszter képviselte, akik közös nyilatkozatot írtak alá a diplomáciai kapcsolat létesítéséről.
Askenázi elmondta, elfogadta Pristina hivatalos kérelmét arra vonatkozóan, hogy nagykövetséget nyisson Jeruzsálemben.
FM Ashkenazi signs economic development agreement to be scanned and sent to @MFAKOSOVO to be signed @IsraelMFA pic.twitter.com/Qckh1puCzf
— Lazar Berman (@Lazar_Berman) February 1, 2021
Koszovó még szeptemberben egyezett bele, hogy elismeri Izraelt az Egyesült Államok által tető alá hozott egyezmény keretében, melyet Donald Trump volt elnök "hatalmas áttörésként" jellemzett.
A megegyezés része volt az is, hogy a muszlim többségű ország normalizálja gazdasági kapcsolatit régi riválisával és szomszédjával, Szerbiával is, míg az utóbbi szintén ígéretet tett arra, hogy nagykövetségét Jeruzsálembe költözteti.
A Trump-adminisztráció ezzel együtt összesen öt történelmi békemegállapodást hozott össze Izrael és muszlim országok, területek - Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Szudán, Marokkó és Koszovó - között.
(Times of Israel/MEE/Hetek)