A kibervédelmi intézetnek az MTI-hez szerdán eljuttatott közleménye szerint az üzenetekben be nem fizetett szállítási díjra hivatkozva pénzt, illetve adatokat próbálnak megszerezni, valamint káros kód letöltését próbálják elérni az androidos eszközök felhasználóinál.
Az sms-ekben a csalók egyes esetekben linket helyeznek el, amelynek megnyitására próbálják rávenni a címzettet, például egy küldemény nyomon követésére hivatkozva. Ha az áldozat megnyitja az üzenetben kapott hivatkozást, olyan honlap jelenik meg, amely jól utánozza a valódi csomagküldő cég bejelentkezési felületét. Más esetekben alkalmazás letöltését kérik a csomagküldemény nyomon követéséhez, a feltételezett applikáció helyett azonban egy adatlopó vírus települ, amellyel a csalók majdnem minden szolgáltatáshoz hozzáférnek - írták.
Kiemelték: az eddigi adatok szerint az üzenetek magyar mobilszolgáltató hálózatából érkeztek.
Az NBSZ NKI azt javasolja, hogy aki ilyen üzenetet kap, keressen rá az adott cég hivatalos honlapjára, és ott bejelentkezve ellenőrizze az üzenet valóságtartalmát. Soha ne kattintson az üzenetben lévő alkalmazás letöltésére, ha pedig mégis megnyitotta, azonnal végezzen el gyári visszaállítást az érintett eszközön.
Hozzátették: a csaló üzeneteket bejelenteni a csirt@nki.gov.hu e-mail címen vagy az nki.gov.hu weboldalon lehet, a bejelentéskor meg kell adni a feladó telefonszámát és az üzenetben található hivatkozást.
A rendőrségi honlapon szerdán közzétett tájékoztatás szerint az eddigi információk alapján
a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiberbűnözés elleni főosztálya nyomozást rendelt el információs rendszer vagy adat megsértése elkövetésének gyanúja miatt.
A Magyar Telekom az sms-ben terjedő csaló linkek eltávolításával kapcsolatban azt javasolta, hogy akik valamiért letöltötték a csaló alkalmazást véletlenül, akkor
állítsák repülő üzemmódba a készüléket, távolítsák el a SIM-kártyát és az applikációt így töröljék.
A szolgáltató azért adott ki figyelmeztetést, mivel csalók hamis csomagkövetési linkkel, SMS-ben próbálnak kártékony mobilalkalmazás telepítésére rávenni gyanútlan fogyasztókat.
A megtévesztéshez gyakran az egyik ismert logisztikai cég arculati elemeit is megjelenítik. Bár a link megnyitása önmagában nem fertőzi meg az eszközt, ettől függetlenül megnyitás nélkül töröljék az SMS-t - figyelmeztettek. Fontos, hogy a felajánlott kártékony alkalmazást ne telepítse senki.
Amennyiben valaki mégis telepíti és elindítja az alkalmazást, megadva a kért engedélyeket,
a csalók teljes hozzáférést szereznek a készülékük felett, így bármilyen ott tárolt adathoz és alkalmazáshoz hozzáférnek. Például a banki alkalmazáson belül utalást kezdeményezhetnek.
Ezen felül az alkalmazás tömeges SMS-üzenet küldéssel másokat is megpróbál rávenni a telepítésre.
Ha az alkalmazás törlését követően is folytatódik a tömeges SMS-küldés, érdemes a készüléket gyári állapotba visszaállítani - írta a távközlési társaság.
(MTI/Hetek)