Boris Pistorius a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak nyilatkozva kiemelte, hogy elhamarkodott döntést hozna, aki csupán sajtóértesülések alapján vonna le következtetéseket az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő vezetékrendszer elleni szabotázsakcióból.
Ahogy arról beszámoltunk, váratlan fordulat állt be az Északi Áramlat felrobbantása körüli nyomozásban, miután a New York Times hírszerzési információkra hivatkozva arról ír, hogy egy ukránbarát csoport hajthatta végre a szabotázsakciót.
Mint mondta, nagy érdeklődéssel olvassa a médiajelentéseket, de bevárja, hogy a hivatalos vizsgálati eredmények alapján mi igazolódik be belőlük, ezért nem is foglalkozik olyan "hipotetikus" kérdésekkel, hogy az eset miként befolyásolhatja a német kormány és az orosz támadás ellen védekező Ukrajna viszonyát.
A Balti-tenger mélyén futó vezetékrendszer elleni robbantások Ukrajnába vezető nyomairól szóló értesülésekkel kapcsolatban rámutatott:
az ilyen leleplezésekről kiderülhet, hogy valójában úgynevezett hamis zászlós művelet történt, vagyis az elkövetők szándékosan hagynak maguk után az ellenfélre, az Északi Áramlat esetében Ukrajnára mutató jeleket.
Erről a lehetőségről az ügyről szóló sajtójelentésekben is lehet olvasni - tette hozzá a miniszter.
Közben Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az újabb fejlemények kapcsán elmondta, hogy szerinte
"Nyilvánvaló, hogy a támadás elkövetői el akarják terelni a figyelmet. Ez nyilvánvalóan egy irányított szivárogtatás"
– fogalmazott Peszkov a RIA orosz hírügynökségnek. "Hogyan állapíthatnak meg bármit is az amerikai illetékesek vizsgálat nélkül? – vetette fel a kérdést.
A négy vezetékből három rongálódott meg a 2022 szeptemberének végén elkövetett robbantásokban. Néhány nappal később, október 3-án a Gazprom orosz állami energetikai társaság közölte, hogy "technikai szempontból lehetséges" a szállítás megindítása az Északi Áramlat-2 B jelű vezetékszálán, és már csupán egy hivatalos német hatósági megerősítés szükséges ahhoz, hogy ez a lehetőség megvalósuljon. A német kormány elutasította az orosz kezdeményezést.
Az Északi Áramlat-1 2012 óta működött, az Északi Áramlat-2 kiépítését 2021-ben fejezték be, és el is indították az üzembe helyezést célzó hivatalos németországi eljárást, amelyet a szövetségi kormány 2022. február 22-én felfüggesztett, válaszul arra, hogy Moszkva a nemzetközi jog előírásaival ellentétben elismerte a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár területek függetlenségét.
(MTI / Hetek)