A szavazatok 98 százalékának összeszámlálása után a Szabadságpárt megkettőzte támogatását a legutóbbi, 2021-es választási eredményéhez képest, közel 2,5 millió ember szavazott rá.
A PVV az előzetes eredmények alapján a 150 képviselői helyből 37-et szerezhet meg, ami több mint kétszerese a jelenlegi 17 mandátumának. A 2006-ban megalakult párt eddig 2010-ben érte el a legjobb eredményét, akkor 24 képviselői helyet szerzett.
Az még kérdéses, hogy a nagy előnnyel az első helyen végzett Szabadságpárt tud-e kormányt alakítani, mert ehhez koalíciós partnerekre lesz szüksége. A második helyezett Timmersman-féle baloldali koalíció 25, míg harmadik helyen végzett az eddig kormányzó jobboldali-liberális Szabaddemokrata Néppárt 24 mandátumhoz jutott.
Wilders mindenesetre arra készül, hogy ezúttal nem tudnak összefogni velük szemben.
„A PVV-n nem lehet többé keresztülnézni. Kormányozni fogunk” – idézte a BBC Geert Wilderst. A Politico ezt a forgatókönyvet „Brüsszel legrosszabb rémálmának nevezte”.
Mint az atv.hu írja, Geert Wilders pártjának támogatottsága a felmérések szerint az elmúlt hetekben jelentősen növekedett, ami hollandiai elemzők szerint
összefügghet az október 7-ei gázai terrortámadás utáni európai tüntetésekkel és a bevándorlókkal szembeni aggodalmak erősödésével is.
A holland politikus a hagyományosan központi témájuknak tekintett migráció- és iszlámkritika mellett az utóbbi időben gazdasági kérdésekre is nagyobb hangsúlyt tett, többek között a lakhatási válság megoldását ígérte. Emellett támogatja a „Nexitet” és népszavazást írna ki Hollandia európai uniós tagságáról.
Wilderst lapunk olvasói jól ismerhetik, mert 2018-ban, amikor magyar nyelven is megjelent Halállistán című önéletrajzi könyve, akkor országos körutat tartott Magyarországon, és nyilatkozott is a Heteknek.
Ebben az interjúban Kulifai Máté kérdéseire válaszolva Wilders elmondta, nem bánja azt, hogy évtizedek óta halálos fenyegetés alatt kell élnie azért, mert kimondja az igazságot az iszlámról.
„Ha hisszük, hogy a kultúránk értékesebb és azt védelmezni akarjuk, akkor az iszlamizációt meg kell állítanunk. Nem szabadna, hogy ezért mások minket szélsőségesnek vagy rasszistának és hasonlónak bélyegezzenek. Éppen ezért nagyon fontos az oktatás. Az elmúlt évek eseményei, a Németországban és Franciaországban tapasztalt úgynevezett „menekültválság” és a szörnyű terrortámadások sok embert felébresztettek.
Ma egy szülőnek napszaktól függetlenül sokkal nehezebb kiengednie a lányát az utcára, vagy iskolába Németországban, Svédországban vagy éppen Hollandiában. A világ megváltozott. Sajnos nem a jó irányba, de néha van úgy, hogy rosszabbul alakulnak a dolgok, mielőtt jóra fordulnának.”
– mondta Wilders 2018-ban, és szavai ma aktuálisabbak, mint öt évvel ezelőtt.
Geert Wilders önéletrajzi könyve 2018-ban megjelent magyarul is, és ebben külön is üzent a hazai olvasóknak, ezt a Hetek Podcast adásában idéztük fel.