Az írás megmarad elnevezésű ünnepi előfizetői akciónkban a nyomtatott és online hetilap előfizetéssel a több mint száz nyeremény mellett EGY VADONATÚJ AUTÓT lehet nyerni. Részletek és a teljes nyereménylista itt: www.hetek.hu/elofizetes
Moon hétfőn, négynapos ausztráliai látogatása során canberrai beszédében elmondta, úgy látja, a négy fő fél elvben egyetértett a békenyilatkozattal kapcsolatban. Hozzátette azonban, hogy
Észak-Korea a tárgyalások előfeltételévé tette az amerikai ellenségeskedés megszüntetését.
„Emiatt nem tudunk leülni tárgyalni a Dél- és Észak-Korea, illetve az Észak-Korea és az Egyesült Államok közötti nyilatkozatokról” – mondta Scott Morrison ausztrál miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatón.
„Reméljük, hogy hamarosan megkezdődnek a tárgyalások. Erőfeszítéseket is teszünk ennek érdekében"
- tette hozzá a dél-korea elnök.
Moon kijelentette, hogy fontosnak tartja a csaknem hét évtizede érvényben lévő „instabil” fegyverszünet megszüntetését, hozzátéve, a békenyilatkozat javíthatja a phenjani atomfegyver-programmal kapcsolatos áttörés kilátásait.
„Ez segíteni fog nekünk a nukleáris leszerelésre és a békére irányuló tárgyalások megkezdésében a Koreai-félszigeten” – mondta.
Órákkal később a dél-koreai egyesülésügyi miniszter, Lee In-Young kijelentette, hogy egy nyilatkozat „fordulópontot jelenthet a béke új szakaszában”, és sürgette Észak-Koreát, hogy fogadja el Szöul párbeszédre vonatkozó ajánlatát.
„Észak-Korea láthatóan nyitottabb a párbeszédre, mint korábban”
– nyilatkozta Lee a kérdésről.
A koreai háború 1953 júliusában fegyverszünettel, de nem békeszerződéssel ért véget, vagyis Észak és Dél technikailag még mindig háborúban áll.
Moon, aki az észak-koreai kapcsolatokat kormánya kulcsfontosságú elemévé tette, békeszerződés megkötését szorgalmazza, mielőtt ötéves mandátuma dél-koreai elnökként lejár jövő tavasszal.
Szeptemberben, az ENSZ közgyűlésén elmondott beszédében megismételte az ellenségeskedés formális befejezésére vonatkozó felszólítását, ami arra késztette Kim Yo-jongot, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető befolyásos húgát, hogy a kezdeményezését „érdekes és jó ötletnek” minősítse”.
Több kínai tisztviselő állítólag támogatását fejezte ki a javaslat mellett, Dél-Korea és az Egyesült Államok pedig a hírek szerint a nyilatkozattervezet kidolgozásának utolsó szakaszában jár.
Észak-Korea azonban jelezte, hogy nem csatlakozik a konfliktus lezárásáról szóló tárgyalásokhoz, amíg az Egyesült Államok fenntartja ellenséges álláspontját, utalva a Dél-Koreában állomásozó közel 30 ezer amerikai katonára, és az éves amerikai-dél-koreai hadgyakorlatokra.
Dél-Koreában és az Egyesült Államokban megoszlanak a vélemények azzal kapcsolatban, hogy bölcs dolog-e a hivatalos békeszerződés aláírni, miközben Észak-Korea továbbra is nukleáris fegyvereket és ballisztikus rakétákat fejleszt, dacolva az ENSZ-szankciókkal.
(Guardian/Hetek)