Ez egy PR-cikk.
Bár az újrafertőződés lehetősége és a fertőzésből való kezdeti felépülést követő, megerőltető testmozgás okozta szívizomgyulladás miatt is aggódnak, tagadhatatlan, hogy Kína járvány utáni gazdasági fellendülése kialakulóban van.
Január 8-án Kína leminősítette a Covid-19 elleni védekezés intézkedéseit, és a belépő utazók, illetve az import áruk tekintetében felszámolta a koronavírussal kapcsolatos karanténpolitikát. „Az élet megy tovább” – idézte a Reuters jelentése a kínai Hszinhuát, amely szerint a kínai járványkezelés új szakaszba lépett.
A kínai közösségi médiában látható például egy videóbeszámoló, amiben Thaiföldre érkező kínai utasok szállnak ki a gépből, s a reptéren a délkelet-ázsiai ország miniszterelnök-helyettese virág-nyakláncokkal a kezében fogadja az utasokat. Január 9-én 269 kínai turista érkezett a bangkoki Suvarnabhumi Nemzetközi Repülőtérre a Xiamen Airlines MF833-as járatával. Anutin Charnvirakul thai miniszterelnök-helyettes, egyben egészségügyi miniszter, valamint más tisztviselők üdvözölték a január 8-a után Kínából érkező első turistákat.
A nemzetközi pénzügyi elemző és szolgáltató Goldman Sachs nemrégiben 4,5 százalékról 5,2 százalékra emelte Kína 2023-as gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését. A Bank of America felmérése szerint miután Kína megszüntette a világ legszigorúbb koronavírus korlátozásait, körülbelül háromnegyedére nőtt azoknak az alapkezelőknek az aránya, amelyek úgy vélik, hogy a kelet-ázsiai országban nagyobb növekedés várható.
„Ez az első alkalom, hogy a járvány kitörése óta külföldre utazunk kiállításra, hiszen az utóbbi években mindig online kiállításon vettünk részt. Nagyon örülök, hogy most személyesen is tárgyalhatok a partnerekkel, emellett találkozhatok új üzletemberekkel is. Remélem, hogy a külföldi körút gyümölcsöző lesz” – mondta Zhu Yanyan, a kelet-kínai Zhejiang tartomány Shanhui Ruhagyárának vezetője a CMG riporterének.
A zéró-Covid politika leállítása után a különböző szintű kínai kereskedelmi szervek repülőgépeket bérelve szállították a vállalkozókat külföldre, hogy személyesen találkozzanak üzleti partnereikkel.
A bérlők között Zhejiang volt a legaktívabb, mert területükön rengeteg kereskedelmi cég működik, amelyek a termékminták alapos válogatása után indultak útnak, hogy a lehető legjobb benyomást gyakorolják potenciális partnereikre.
Több kínai vállalati képviselő külföldi körútjának első célállomása Európa. Korábbi statisztikai adatok szerint máig több mint 10 ezer kínai vállalat jelezte részvételét különböző 2023-as európai kereskedelmi kiállításokon.
Az európai vállalatok kifejtették, hogy „jobb egyszer látni, mint több ezer e-mailt váltani”, és rendkívül örültek a helyszíni találkozók lehetőségének. Úgy vélték, hogy a kínai partnerek által kínált befektetési alternatívák és a piaci kilátások óriási üzleti lehetőségeket jelentenek, amelyeket az európai vállalkozók nem hagyhatnak ki. „Jó megint élőben hallani a kínai nyelvet” – jegyezte meg Paul Garoni, a francia Valeo cég képviseletében.
Azzal párhuzamosan, hogy Kína kiigazította a járvány elleni szabályokat, az ázsiai tőzsdék öthavi csúcsra, a kínai jüan pedig a dollárral szemben a legerősebb szintre emelkedett augusztus közepe óta.
A brit Economist weboldalán közölt cikk szerint Kína újranyitása lesz 2023 legfontosabb gazdasági eseménye, Thaiföld strandjai, a nagyvállalatok és a központi bankok világszerte egyaránt érezni fogják ennek hatását. A termékek, szolgáltatások és áruk iránti kínai kereslet mellett a brit médium a gazdasági tevékenység általános fellendülésére számít.
Moldicz Csaba, a Mathias Corvinus Collegium külgazdasági műhelyének vezetője a CMG-nek adott interjújában elmondta, nagyon szépen lehet látni, hogy Kína nem csak a Covid kezelése területén nyitott, hanem a kínai diplomácia is megmozdult. Így például Olaf Scholz német kancellár volt az első nyugati vezető, aki ellátogatott a járvány után Kínába, és ennek egyik eredménye, hogy a német vakcinát is engedélyezik Kínában, tette hozzá Moldicz Csaba.
„Tehát én azt gondolom, hogy a zéró-Covid politikának a kivezetése mellett feltűnt a gazdasági nyitás, ami mindenképpen nagyon fontos” – fogalmazott a szakértő. Ugyanakkor azt is kifejtette, hogy Kínának most a többi országot is meg kell győznie arról, hogy Kína valóban nyitott: „nyitott a bizniszre, a kereskedelemre, a befektetésekre”.
(Fizetett cikk)