Csaknem ezer katona nyújtott be kérelmet tavaly, hogy ne kelljen háborús övezetbe mennie, amely jelentős növekedést jelent 2021-ben képest, amikor mindössze 201 ilyen kérvényt adtak be a családügyi minisztérium adatai szerint.
A német haderőben 183 ezren szolgálnak, vagyis kevesebb, mint a katonák egy százaléka nem akar háborúba menni, de egy jelentés szerint az orosz-ukrán háború és az Oroszországgal kapcsolatos feszültségek miatt egyre többen érezik úgy, hogy ki szeretnének maradni az összecsapásokból.
2011-ig hadkötelezettség volt Németországban, ekkor vált lehetővé, hogy lelkiismereti alapon vagy más okból kérvényezhessék a katonák, hogy ne küldjék őket harcoló alakulatokhoz, vagy azt is megtehették, hogy polgári szolgálatot lássanak el.
A Bundeswehrbe felszerelt újoncok már nem kérhetik a polgári szolgálatot, de azt igen, hogy ne küldjék őket háborús övezetbe.
Azok a katonák, akik ebben a labilis biztonsági helyzetben arra a következtetésre jutnak, hogy nem akarnak emberekre lőni, és megölni másokat vagy megcsonkítani másokat, azoknak meg kellene könnyíteni, hogy leszereljenek a hadseregből”
- vélekedik a lelkiismereti okokból szolgálatot megtagadókat és pacifistákat képviselő német szervezet szóvivője.
Németország NATO-tagállamként támogatja Ukrajnát, de a katonái nem harcolnak az országban. Az elmúlt években azonban a német haderő máshol aktívan részt vett háborúban: Afganisztánban például az amerikai kivonulásig a második legjelentősebb szereplője volt a nyugati koalíciós erőknek, és gyakran mennek békefenntartóként német katonák háborús övezetekbe.
(Deutsche Welle / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.