Az orosz kőolaj- és földgázkitermelés eddig mindössze három százalékkal esett vissza a háború előtti időszakhoz képest, hiszen Oroszország igyekezett ázsiai partnereknek értékesíteni a szankciók miatt megmaradt energiahordozókat.
Az ország helyzetét azonban a jövőben megnehezítheti gazdasági szempontból, hogy hozzávetőlegesen félmillió orosz hagyta el a hazáját idén február óta, ami jelentős kiesést jelent a munkaerőpiacon csakúgy, mint a Putyin által elrendelt részleges mozgósítás.
A Goldman Sachs bank adatai szerint az orosz gazdaság most még jól teljesít Olaszországhoz, Franciaországhoz, Németországhoz és az Egyesült Királysághoz képest, vagyis a szankciók rövidtávon elsősorban az európai országokat hozták nehéz helyzetbe.
A Nemzetközi Valutalap (IMF) korábban úgy becsülte, hogy jövőre 8,5 százalékkal fog csökkenni az orosz GDP, de ezt később módosították 3,4 százalékra, és szakértők szerint Oroszország ilyen kismértékű visszaesés mellett továbbra is finanszírozni tudja majd a katonai kiadásait.
(Economist / Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!