Ahogy arról beszámoltunk, a csengcsoui iPhone-összeszerelő üzemben már hetek óta tiltakoznak a dolgozók amiatt, hogy a Kínában három évvel ezelőtt bevezetett zéró-covid stratégiának megfelelően karanténba zárták őket az ipartelep területén, ráadásul nem kaptak elég élelmet és vizet, el pedig nem hagyhatták a helyszínt a fertőzés miatt.
A tüntetések azóta átterjedtek Pekingre, Sanghajra és más kínai városokra is, miután az ujgurok által lakott autonóm területen kigyulladt egy toronyház, és a covid-korlátozások miatt a lakók nem tudtak kimenekülni az épületből, mert a kijáratok le voltak zárva a karantén miatt.
Tíz lakos életét vesztette a lakástűzben, és bár a hatóságok tagadják, hogy a covid-stratégia miatt haltak meg az épületben az emberek, de több videó is felkerült az internetre, amin látható, hogy a toronyház lakói segítségért kiabálnak, hogy engedjék ki őket az égő épületből.
A karantént Kínában nagyon szigorú intézkedések kísérik, és többször elterjedt annak a híre, hogy amikor a kínai hatóságok egész városokat zártak le a fertőzés tovább terjedésének a megakadályozására, többen meghaltak, mert nem tudtak eljutni orvoshoz, vagy nem kaptak megfelelő mennyiségű élelmet és gyógyszert.
A mostani tüntetéshullám jelképe a fehér A4-es papírlap lett, amit a tiltakozók maguk elé tartanak. Hongkongban 2020-ban szintén fehér papírral a kezükben demonstráltak a lakosok az új nemzetbiztonsági törvény ellen, és azért üres papírt vittek magukkal, mert a hatóságok megtiltották, hogy a tiltakozók rezsimellenes szlogeneket írjanak le.
A covid-intézkedések ellen tüntetők közül többen Hszi Csinping és a Kommunista Párt lemondását követelik, és a kínai internetes cenzorok már a „fehér papír” és „fehér lap” kifejezéseket tartalmazó posztokat is letiltják és törlik.
A tüntetők azért is döntöttek a fehér lapok tiltakozásokon történő használata mellett, mert a hatóságok nem tartóztathatják le őket pusztán azért, mert fehér papírt tartanak a levegőbe.
Scenes from China as protesters took to the streets over the weekend in a public outpouring of anger and frustration, with some even calling for President Xi Jinping to step down.
— Bloomberg TV (@BloombergTV) November 28, 2022
Follow our live blog for the latest news and market reaction https://t.co/DcMknx7IJX pic.twitter.com/bVba08GgOA
More videos from China showing how protests took off and then snowballed throughout the weekend in a public outpouring of anger and frustration.
— Bloomberg TV (@BloombergTV) November 28, 2022
Follow our live blog for the latest news and market reaction https://t.co/DcMknx7IJX pic.twitter.com/h2E4Pz1XN0
Előfordult olyan eset, hogy a kínai rendőrség felszólította a tüntetőket, hogy ne énekeljenek karanténellenes szlogeneket, amire válaszul azt kezdték skandálni, hogy „még több lezárást” és „covid-tesztet akarok csináltatni”.
(BBC / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.