Az Oroszország és Európa közti fokozódó kereskedelmi konfliktus okozta energiaár-emelkedés egyre súlyosabb kihívások elé állítja az EU országait. A tagállamok különböző hatósági eszközökkel próbálják megakadályozni az árrobbanást, de nem mindenhol váltak be az intézkedések.
"A megengedőbb szabályozást alkalmazó országokban a családok rendkívüli mértékű áremelkedéssel szembesültek az elmúlt időszakban, ami - ha azt nem kompenzálta a kellően magas jövedelem, vagy állami transzfer - egzisztenciálisan kiszolgáltatott helyzetbe sodorta a háztartásokat" - állapította meg a Századvég.
Az Eurostat adatai szerint 2021-ben az EU-s országokban a háztartások 6,9 százaléka (13,5 millió háztartás) egzisztenciális okokból nem tudta kellő mértékben felfűteni az otthonát, és 6,4 százalékuk (12,6 millió háztartás, 27,7 millió személy) fizetési elmaradásokkal küzdött.
A Századvég tavaly őszi adatfelvétele szerint az energiaárak emelkedése miatt a lakosság jelentős része érintetté vált a problémában, és már az európai polgárok 26 százaléka (több mint 100 millió ember) nem képes megfelelően fűteni otthon.
A felmérés szerint a legnehezebb helyzetben Görögország van, ahol a válaszadók több mint fele (56 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy nem képes megfelelő mértékben fűteni. A második és harmadik legsúlyosabb helyzet Portugáliában és Franciaországban tapasztalható: mindkét országban a lakosság harmadának (34-34 százalék) okoz nehézséget a kellő hőmérséklet biztosítása.
A legkevésbé érintett tagállamok között van Finnország (10 százalék), Magyarország (14 százalék), Ausztria és Dánia (14-14 százalék).
A felmérésből az is kiderül, hogy minden negyedik válaszadóval legalább egyszer előfordult az őszi adatfelvételhez képesti elmúlt egy évben, hogy pénzhiány miatt nem tudta határidőre befizetni valamelyik közüzemi számláját.
A helyzet ebben a kategóriában is Görögországban a legsúlyosabb, ahol a felnőtt lakosság 51 százaléka érintett. A lakosság több mint egyharmada fizetési nehézségekkel küzd Cipruson (37 százalék), Írországban és Bulgáriában (35-35 százalék) is.
A kutatás szerint a helyzet Ausztriában (14 százalék), Csehországban (16 százalék) és Magyarországon (18 százalék) a legkedvezőbb.
(MTI / Hetek)
25 éve együtt - A Hetek jubileumi előfizetői akciójában a fődíj egy Toyota Aygo X személyautó. Részletek a hetilapban és a hetek.hu/elofizetes oldalon.