A világjárvány az elmúlt két évben különböző életmódváltásra késztette az embereket, beleértve a karrierváltásokat, az új kapcsolatokat és az költözéseket. A trend a keresztények közösségváltásaiban is megmutatkozott.
2020-ban több mint 4000 gyülekezet zárta be kapuit Amerikában és ugyanebben az időszakban több mint húszezer pásztor hagyta ott a szolgálatot a járványhelyzet miatt. David Kinnaman, a The Barna Group elnök-vezérigazgatója elmondása szerint
„a gyakorló keresztények egyharmada szakadt el a gyülekezetétől”.
Az új körülmények között sok keresztény elkezdte felülvizsgálni a közösségéhez való általános viszonyulását, kötődését, így például azt, hogy milyen messze él a saját gyülekezetétől – számol be róla a CBN.
Dylan Parker és felesége is ezek közé a hívők közé tartozik. Ők arra ébredtek rá, hogy túl messze laknak a helyi gyülekezettől ahhoz, hogy olyan mértékben vegyék ki részüket a gyülekezeti életből, amennyire szeretnék.
„Amíg a világjárvány le nem lassította az életünket, nem is vettük észre, mekkora terhet jelentett nekünk, hogy több városban éljük az életünket”
– emlékezett vissza Parker.
Miután felvették a Fuller Teológiai Szemináriumra, Parker és felesége Kaliforniába költöztek. Emiatt a házaspárnak találnia kellett egy másik gyülekezetet, ami elég közel volt ahhoz, hogy oda akár el gyalog is elmehetnek és aktív tagjai legyenek a közösségnek.
„Már most úgy érezzük, hogy itt szorosabb és erősebb közösségünk van a többiekkel, mint Arkansasban”
- mondta Parker.
Sok pásztor számolt be arról, hogy amiképpen a keresztelők, az esküvők vagy a temetések, úgy a tagság cserélődése is része a gyülekezetek „természetes életciklusának”. A világjárvány pedig arra szorította a gyülekezeteket, hogy újabb stratégiákat dolgozzanak ki arra vonatkozóan, hogyan fogadják és építsék be közösségükbe az érkező újabb tagokat.
De a világjárványnak pozitív volt vetülete is. A Pew Research tavaly márciusi felmérése kimutatta, hogy bár az amerikaiak 89 százaléka beszámolt valamilyen negatív változásról saját életében, 73 százalékuk említett legalább egy pozitív fejleményt a vírus ideje alatt.
Keresztény szemszögből érdemes kiemelni a Biblia népszerűségének növekedését ebben a körben. Az Amerikai Bibliatársaság adatai szerint ugyanis
amerikaiak milliói a járvány alatt vették kezükbe először a Bibliát.
Az emelkedés mértéke a 10 milliót is meghaladta tavaly.
A víruskorlátozások, amelyek elszigeteltségbe, magányba és depresszióba taszították az embereket, egyes keresztényekben viszont erősítették a vágyat, hogy szorosabbra vegyék a kapcsolatot közösségükkel.
A témával e heti lapszámunkban részletesebben is foglalkozunk. Nem a pandémiával kezdődött, de a koronavírus-járvány felgyorsította azokat a folyamatokat, amelyek a különböző felekezetek aktív tagságának csökkenését okozzák. A hetilapban szereplő összeállításunk első részében vezető közvélemény-kutatók megállapításait ismertettük, míg a jövő héten különböző országokban élő evangéliumi keresztény pásztorok válaszait gyűjtjük össze arról, ők hogyan élik meg ezt az időszakot és milyen válaszaik vannak az új kihívásokra.
(CBN/Hetek)