Amerikai kormányzati sajtószabadság-felelős a PS TV betiltásáról
Amerikai kormányzati sajtószabadság-felelős a PS TV betiltásáról

Képforrás: Youtube / The Summit for Democracy

2023. 04. 06.
A napokban érkezett egy meghívó szerkesztőségünkbe, a washingtoni külügyminisztérium küldte, a budapesti amerikai nagykövetségen keresztül. Ez szerepelt benne: Amanda Bennett, az U.S. Agency For Global Media (vagyis a globális médiáért felelős amerikai kormányzati ügynökség) vezérigazgatója virtuális (zoom) kerekasztal-beszélgetést tart kiválasztott európai újságírókkal a Demokrácia-Csúcstalálkozóról, a médiaszabadságról és az Ukrajnában zajló háborúról.

Csupa érdekes téma, itt a lehetőség, hogy első kézből megtudjunk néhány dolgot a Magyarországgal kapcsolatos washingtoni álláspontról. Gyorsan vissza is jeleztem, és amikor elkezdődött a zoom konferencia, jeleztem a moderátornak, hogy szeretnék kérdést feltenni a vezérigazgató asszonynak.

A következő kérdést írtam fel magamnak:

Idén Magyarországot nem hívták meg a Demokrácia Csúcstalálkozóra. Ugyanakkor a Külügyminisztérium kiadott egy emberi jogi jelentést, amely Magyarországot többek között a média szabadságának hiánya miatt bírálta, idézem: „az elfogultság és a kiegyensúlyozatlanság miatt a tudósításokban, ami jelentősen korlátozta a választók lehetőségét, hogy megalapozott döntéseket hozzanak.” Alig egy nappal a jelentés megjelenése után az amerikai Google technológiai óriáscég végleg megszüntette a Top 10 magyar híroldal egyikének, a PS TV-nek a YouTube csatornáját, amely több mint 1.000.000 nézőszámmal rendelkezett. A kérdésem az, hogy önök szerint a Magyarország kizárása a Demokrácia Csúcstalálkozóról és a magyar híroldalak cenzúrázása valóban a szólásszabadságot és a demokráciát segíti elő?”

Fel is tettem a kérdést, amire a következő szürreális választ kaptam, amit azóta is próbálok értelmezni. Mindjárt önök is meghallhatják, magyar felirattal.

Tehát a globális sajtószabadságért felelős amerikai vezető tisztviselőtől, aki többek között médiaszabadságról és a Demokrácia Csúcstalálkozóról hirdetett meg sajtóbeszélgetést, pontosan ebben a témában tettem fel kérdés, nevezetesen azt, hogy Magyarország kirekesztése a Demokrácia csúcsról valamint a PS TV amerikai cenzúrája miként szolgálja Blinken külügyminiszter által megfogalmazott célt, vagyis a sajtószabadság bővítését a választók tájékoztatására?

Megjegyzem, a mai napon egy újabb magyar nyelvű, konzervatív médiumot, a felvidéki, nagy nézettségű Ma7 hírportál Facebook oldalát törölték Amerikából, szintén nyilván a véleményszabadság jegyében.

Nos tehát, erre a konkrét kérdésre az amerikai illetékestől a következő szürreális választ kaptam, idézem szó szerint:

„Köszönöm. Köszönöm a kérdését. Azt hiszem, ön sok olyan kérdést tesz fel, ami egy kicsit kívül esik az én hatáskörömön. De azt kell mondanom, hogy nagyon is támogatom a szabad sajtót, az információhoz való szabad hozzáférést, függetlenül attól, hogy honnan származik. Ezért úgy gondolom, hogy a világon bárkinek a részvételét a szabad sajtóról szóló vitában bátorítani kell, bárhol is találunk ilyet.”

Mire visszakérdeztem Bennett asszonytól, hogy „Úgy érti, miszerint a cenzúra által?”

Erre pedig a következő válasz érkezett:

„Tudja, olyan kérdéseket tesz fel nekem, amelyek túlmutatnak a hatáskörömön. Én egy szervezetet vezetek itt, és azt mondhatom el, hogy mit gondol a szervezetem. És értékelem a kérdését.”

A vezérigazgató asszony tehát értékeli a kérdést, de úgy tűnik, nem szereti. Egy pillanatra megfordult a fejemben, hogy talán rossz Zoom-konferenciába keveredtem volna, azért nem érzi magát illetékesnek az előadó a témában. De nem így volt, a meghívó pontosan erre a két témára, a Demokrácia csúcsra és a globális médiaszabadságra vonatkozott, a téma kormányzati illetékese részéről. De ha ez kívül esik a hatáskörén, akkor mi tartozik bele?

Aztán tovább gondolkoztam, hogy ha komolyan veszem azt, amit Bennett asszony mégis válaszolt, akkor úgy tűnhet, mintha nem értene egyet a cenzúrával, hiszen, mint mondta „nagyon is támogatja a szabad sajtót, az információhoz való szabad hozzáférést, függetlenül attól, hogy honnan származik. Ezért úgy gondolom, hogy a világon bárkinek a részvételét a szabad sajtóról szóló vitában bátorítani kell, bárhol is találunk ilyet.”

De nincs illúzióm, nem a Biden-kormányon belüli titkos kritikussal találkoztam, ez a válasz üres lózung csupán, a kommunikációs tankönyvek szerint, amikor egy illetékes olyan kérdést kap, mire nem akar válaszolni.

Ez utóbbit megerősíti, hogy az utánam kérdező török független újságírónő, aki azt szerette volna megtudni, miért nem hívták meg Magyarországhoz hasonlóan Törökországot sem a Demokrácia csúcsra, szó szerint ugyanezt a választ kapta.

De semmi gond, közben érkezett egy újabb neghívó, ezúttal David Pressman nagykövet úrtól, aki húsvét után tart tájékoztatót magyar újságírók számára. Neki is felteszem ezt a kérdést, talán több sikerrel járok. Az eredményről majd beszámolok itt a Hetek podcastban, addig pedig következzen az említett beszélgetés Amanda Bennett asszonnyal, a globális médiáért felelős amerikai kormányzati ügynökség vezérigazgatójával, magyar felirattal.

Aktuális hetilap
Kövessen minket!
Nemzeti Média - és Hírközlési Hatóság, 1525 Budapest, Pf. 75. | +36 1 457 7100 (telefon) | +36 1 356 5520 (fax) | info@nmhh.hu | www.nmhh.hu
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!