Az egykori üzletembert 2020-ban fogták el Párizsban, több mint két évtizedes bujkálás után. A törvényszék azzal vádolta, hogy pénzügyi támogatást nyújtott az annak idején a Ruandában mintegy 800 ezer embert meggyilkoló hutu milíciáknak.
Most mindenkinek, aki előfizet a Hetek nyomtatott verziójára, online előfizetést is ajándékozunk, amivel már csütörtökönként olvasható a friss újság és a teljes archívum is elérhető! Részletek a Hetekben és a https://www.hetek.hu/elofizetes oldalon.
Kabuga a nyolcvanas évei végén jár, bár pontos születési dátuma vitatott, továbbá demenciában szenved. Az eljáró bírói tanács határozata szerint már nem képes érdemben részt venni a tárgyaláson. A bírák úgy döntöttek, hogy alternatív eljárást folytatnak le ellene, amely
"a lehető legjobban hasonlít egy hivatalos tárgyaláshoz, az ítélethozatal lehetősége nélkül".
Az 1994-es ruandai népirtásban száz nap leforgása alatt mintegy 800 ezer tuszi és mérsékelt hutu vesztette életét. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1994 novemberében nemzetközi büntető törvényszéket (ICTR) hozott létre a népirtás felelőseinek felkutatására és felelősségre vonására. Az ad hoc bíróság mandátuma 2015-ben járt le, a lezáratlan ügyeket az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusa (MICT) vette át.
(MTI / Hetek)