Mindkét oldal közölte, hogy tegnap összesen 10 találat érte az Európa legnagyobb erőműve melletti irodákat és a tűzoltóállomást.
António Guterres ENSZ-főtitkár úgy fogalmazott, hogy az ilyen esetek "katasztrófához vezethetnek".
"Felszólítom az Oroszországi Föderáció és Ukrajna hadseregét egyaránt, hogy azonnali hatállyal hagyjanak fel mindenfajta katonai tevékenységgel az atomerőmű közvetlen közelében, és ne vegyék célba a létesítményt vagy környékét" - írta közleményében a főtitkár.
Kína és az Egyesült Államok korábban már kérte a szervezetet, hogy sürgősen küldjenek ENSZ-szakértőket az üzemhez, azonban mindmostanáig a hasonló kéréseknek, követeléseknek nem tettek eleget – számolt be róla a BBC.
Ezt megelőzően egyébként az Egyesült Államok már felszólította a feleket egy demilitarizált zóna létrehozására az erőmű körül.
"Veszélyes és felelőtlen dolog az atomerőmű közelében harcokat folytatni"
– fogalmazott akkor a külügyminisztérium szóvivője.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője egy ülés alkalmával elmondta, hogy a mostani eset a „halál órája” volt.
Az utóbbi napokban többször is eltalált zaporizzsjai atomerőmű egyelőre nem jelent biztonsági kockázatot - közölte Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtökön tartott rendkívüli ülésén New Yorkban.
"A NAÜ szakértői előzetesen megállapították, hogy nincs közvetlen biztonsági fenyegetés a tüzérségi támadások, vagy más katonai műveletek következtében. Ez azonban bármikor megváltozhat"
- hangsúlyozta Grossi.
Mindössze néhány órával az Oroszország kérésére összehívott tanácskozás előtt újból lövések érték Európa legnagyobb nukleáris létesítményének területét.
Vlagyimir Rogov, az ukrajnai Zaporizzsja megye Moszkva-barát regionális katonai és polgári közigazgatása képviselőjének állítása szerint az ukrán fegyveres erők rakétavetőkkel, nehéztüzérséggel és drónokkal kíséreltek meg csapást mérni az atomerőműre. Azt mondta, ukrán ellenőrzés alatt lévő településekről nyitottak tüzet. Ukrajna ugyanakkor Oroszországot vádolja az elfoglalt erőmű lövetésével.
Grossi felszólította Moszkva és Kijev képviselőit az ENSZ BT-ben, hogy minél előbb tegyék lehetővé nemzetközi szakemberek helyszíni szemléjét.
"Személyesen is készen állok e misszió vezetésére" - húzta alá a NAÜ főigazgatója.
(BBC/Hetek)