A tanácsadást hazánkban a védőnő vagy pedig más, védőnői képesítéssel rendelkező személy végzi – a kétszeri tanácsadáson való részvétel kötelező.
A hazai magzatvédelmi törvény alapján a tanácsadó köteles a magzatvédelmi irányultságot megjeleníteni az első személyes tanácsadáson. Azonban semmilyen nyomást nem gyakorolhat, de köteles már ezen az első tanácsadáson tájékoztatni a nőket az örökbe adás lehetőségeiről és azon szervezetekről, amelyek segíthetnek nekik a magzat megtartása esetén.
Ezután a második alkalmon kötelessége tájékoztatnia a nőket az abortusz jogszabályi hátteréről, a terhességmegszakítás lehetséges módjáról, illetve az abortuszt végző egészségügyi intézményekről.
Az első és második alkalommal végzett tanácsadásokat összegezve elmondható, hogy az elmúlt 5 évben éves szinten átlagosan több mint 50 ezer ilyen (első és második) beszélgetésre került sor hazánkban – írja a G7.
A mindkét tanácsadáson részt vett nőknek pedig körülbelül a 90 százaléka döntött az abortusz mellett.
Ez azt jelenti, hogy 2021-ben például 24 724 nő jelent meg az első tanácsadáson, aztán 23 738 a másodikon, végül aztán 21 240 döntött a terhességmegszakítás mellett.
Ugyanakkor ebből nem következik, hogy hozzávetőlegesen 10 százalék az aránya azoknak, akik az első, illetve a második tanácsadás után meggondolják magukat és nem végeznek abortuszt.
Az említett az 5-10 százalékba bele vannak azok is, akik valamiért külföldön végzik el a terhességmegszakítást. De azok is, akik az első beszélgetés és az abortusz kijelölt időpontja között korai magzati halálozást tapasztalnak, vagy bűncselekmény következményeként estek teherbe és emiatt nem kell megjelenniük a 2. tanácsadáson.
(G7/Hetek)
A Hetek 25 éve küzd a magzatgyermekek védelméért, áll ki a természetes családok mellett, valamint a hit és szólás szabadságáért. Ha számodra is fontosak ezek az ügyek, legyél te is a támogatónk!