Bő másfél év telt el azóta, hogy először lehetett hallani egy rejtélyes eredetű tüdőgyulladást okozó vírusról, amely több halálos áldozatot is szedett a kínai Vuhanban. Az elmúlt 18 hónapban több mint 168 millió ember fertőződött meg a világ legtávolabbi szegleteibe is eljutó kórokozótól, ami eddig legkevesebb 3,5 millió ember halálát okozta. Nem véletlen, hogy a tömeges oltások előrehaladtával és a harmadik hullám lecsengésével ismét felszínre került a kérdés: hogyan kezdődött mindez?
A Wall Street Journal a hét elején exkluzív cikkben számolt be arról, hogy a Trump-kormány utolsó napjaiban kiadott amerikai hírszerzési jelentés szerint a Vuhani Virológiai Intézet három kutatója is koronavírusra jellemző tünetekkel betegedett meg 2019 novemberében, majd kórházi ellátásra is szorultak.
A hírszerzési jelentés abban teljesen biztos, hogy a három érintett kutató kórházba került megbetegedéssel, arra viszont nem sikerült perdöntő bizonyítékot találniuk, hogy a betegséget koronavírus okozta, és nem mondjuk szezonális influenza.
Miközben az amerikai hírszerzési jelentés további vizsgálatokat és kutatást szorgalmaz, a Biden-kormány lezárta a korábbi külügyminiszter, Mike Pompeo által elindított programot, ami azt hivatott kideríteni, hogy a kínai kormánynak (pontosabban a biológiai fegyverprogramjának) lehetett-e bármilyen szerepe a járvány kitörésében, vagy az intézetben zajló kísérletekben.