„A nyárnak a büszkeségről kellett volna szólnia, zászlókat lobogtató szülőkkel és gyerekekkel, ám a valóság az, hogy a Wembley stadiont több mint kétszer meg lehetne tölteni olyan gyerekekkel, akiknek a karanténidőszakban étkezéseket kellett kihagyniuk, mert családjuk nem tudott hozzájutni elegendő élelemhez (a Food Alapítvány becslése szerint 200 ezer gyermekről van szó)”
– mindezt nem egy ellenzéki politikus vagy egy civil aktivista címezte nyílt levélben a brit parlamenti képviselőknek, hanem egy labdarúgó. Az angol válogatott, illetve a Manchester United 23 éves támadója, Marcus Rashford tavaly júniusban az elmaradt Európa-bajnokság idején emelt szót a gyermekéhezéssel szemben. Az apropót az szolgáltatta, hogy a Covid-járvány következtében a briteknél is tömegek veszítették el a munkahelyüket, és számos család került súlyos helyzetbe, különösen azok, amelyek egyébként is szűkös forrásokkal rendelkeztek.
A járványt megelőzően a rászorulóknak járó ingyenes iskolai étkezést 1,3 millió gyermek vette igénybe.
A karanténidőszakban – a kényszerű iskolaszünetre tekintettel – a kormány 15 fontos étkezési jegyet juttatott az érintett családoknak: Rashford azt szerette volna elérni, hogy a kormány, eredeti döntését megváltoztatva, a nyári időszakra se vonja meg ezt a támogatást. A labdarúgó szerint az éhezés úgy terjed az országban, mint a járvány. Mint kiemelte: 2018–2019-ben egy adott iskolai osztály 30 diákjából kilenc élt szegénységben az Egyesült Királyságban.