Arra a kérdésre, hogy szerinte Izraelben tartózkodott-e, amikor a Siratófalnál tartózkodott, Covic igennel felelt.
„Ma Izraelben vagyok”
– mondta a Jeruzsálemben és az óvárosban eltöltött időről. A nemzetközi közösség nagy része nem ismeri el, hogy Jeruzsálem, még a nyugati része sem, a szuverén Izrael része. Valamennyien vallják, hogy Kelet-Jeruzsálem, beleértve az óvárost is, ahol a Siratófal található, a palesztin területek része.
Visiting Holy places respecting the 3 religions in #Jerusalem in what has become an increasingly challenging time for humanity. Peace and stability throughout must remain our collective priorities. pic.twitter.com/Lk4kIBcRsw
— Dragan Čović (@Dragan_Covic) June 8, 2022
Covic annak a kicsi, de egyre növekvő számú tisztviselői csoport a tagja, akik Jeruzsálem státuszával kapcsolatban eltérő véleményt képviselnek a félig muszlim, félig keresztény országban, ahol komoly a megosztottság a bosnyákok, szerbek, és horvátok között. A házelnök, hogy egy cetlit is helyezett a fal hasadékába, melyben a békéért imádkozott.
„Békét kértem a népem, a ti népetek, és a világ számára.”
Bosznia-Hercegovinában továbbra is politikai zűrzavar van, és még mindig magán viseli az 1992-es létrehozását követő négyéves háború sebhelyeit.
Ez a megosztottság töredezett külpolitikához vezetett, különösen Izrael tekintetében. Bosznia-Hercegovina azonnal elismerte Palesztinát államként, és 1992-ben kapcsolatokat épített ki Izraellel, 1997-ben pedig nagykövetséget is nyitott Tel-Avivban. Tavaly a boszniai tisztviselők felszólaltak a gázai háború alatti izraeli akciók ellen.
Sok bosnyák kötődést érez a palesztinokhoz – mondta Covic, hozzátéve, hogy „nehéz lenne döntést hozni a nagykövetség Jeruzsálembe költöztetéséről”. Támogatná azonban egy gazdasági iroda megnyitását Jeruzsálemben.
Covic e heti izraeli látogatása megerősíteni látszik, hogy a bosznia-hercegovinai tisztviselők egyre inkább támogatják Izraelt, különös tekintettel az üzleti és turisztikai kapcsolatok ösztönzésére.
„Nagyon kötődöm Izrael népéhez, ezért szeretnénk még erősebbé tenni együttműködésünket”
– jelentette ki a házelnök.
Paying my deepest respects to the six million Jews murdered in the Holocaust at @yadvashem, the World Holocaust Remembrance Center. Vowing to #neveragain let such inhumane horrors happen in the world, I took part in the wreath-laying ceremony in the Hall of Remembrance. 🇧🇦🇮🇱 pic.twitter.com/3pYvXMrJTd
— Dragan Čović (@Dragan_Covic) June 7, 2022
Az ország zsidó közösségének elpusztítása hosszú árnyékot vetett, és annak biztosítása érdekében, hogy a gyűlöletet ne örökítsék át a fiatalabb generációknak, szeretné elérni, hogy a parlament elfogadja a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetségének (IHRA) antiszemitizmus-definícióját.
A Jad Vasem jeruzsálemi holokauszt múzeum erős benyomást tett Covicra.
„A legmélyebb tisztelettel bocsánatot kérek a holokausztban szisztematikusan meggyilkolt hatmillió zsidóért” – írta a múzeum vendégkönyvébe azt írta Bosznia-Hercegovina lakossága nevében.
Covic megismételte a bocsánatkérést a Jad Vasemben tartott beszédében is, és ígéretet tett arra, hogy azon fog dolgozni, hogy soha ne kerülhessen sor újabb holokausztra.
„A „Soha többének” olyan ígéretnek kell lennie, amelyet együtt teljesítünk, és az első lépés ebbe az irányba az antiszemitizmus felszámolása, amely a holokauszt magva volt. A gonosz magvának soha többé nem szabad kicsíráznia” – jelentette ki a házelnök.
(Jpost/Hetek)